×
Bjellorusia, 2011
Kuajve më elegantë të racës së lashtë Akhal Teke i është përkushtuar monedha përkujtimore prej argjendi, e cila u lëshua në qarkullim sot në Bjellorusi.
Denominimi nuk pritet në vitin 2012, deklaroi Kryetarja e Bordit drejtues të Bankës Kombëtarë të Bjellorusisë Nadiezhda Ermakova.
Bjellorusia po përgatitet për lëshimin e një sateliti, të projektuar p
Vendet perëndimore reaguan në mënyrë mjaft të mprehtë ndaj dënimit me vdekje të terroristëve që organizuan shpërthimin në metronë e kryeqytetit bjellorus Minsk.
Gjykata e Lartë e Bjellorusisë dënoi me vdekje Dimitri Konovallov dhe Vlladisllav Kovalov, të cilët akuzohen për organizimin e sulmit terrorist në metronë e Minskut.
Në jugperëndim të Bjellorusisë, në rajonin e aerodromit Pruzhani (rajoni i Brestit) më 29 nëntor gjatë kohës së uljes u rrëzua një helikopter ushtarak.
Shteti i Bashkuar i Rusisë dhe Bjellorusisë mori jetë të re. Në mbledhjen e
Rusia, Bjellorusia dhe Kazakistani kanë bërë një hap tjetër drejt formimit të Bashkimit Ekonomik Euro-Aziatik, i cili do të përcaktojë të ardhmen e tre vendeve.
Sot në Moskë po mbahet mbledhja e Kolegjiumit të dikastereve ushtarake të Bjellorusisë dhe Rusisë. Në mbledhjen e Kolegjiumit po diskutohen programet e bashkëpunimit midis dy vendeve.
Ekipi i inspektorëve të SHBA dhe Norvegjisë do të ndërmarrë fluturimin
Rusia dhe Bjellorusia do të zhvillojnë më 16-22 shtator stërvitjet e përbashk
“Gazprom” dhe Bjellorusia mund të nënshkruajnë një kontratë të re për furnizimin dhe tranzitin e  gazit rus në dhjetor, thuhet në njoftimin e holldingut rus të gazit.
Në Bjellorusi tre herë brenda një muaji u rritën çmimet e mishit. Me
Sberbank i Rusisë dhe “Deutsche bank” do ti japin një hua të përbashkët prej 2 miliardë $ një prej ndërmarrjeve kryesore në Bjellorusi - “Belaruskalij”, njoftoi Kreu i Sberbank Herman Gref.
“Gazprom” dhe “Beltransgaz”, e cila është operatore e sistemit të transportit t
Gazprom, Bjellorusia, Beltransgaz
“Të gjithë ata, për të cilët i digjet kaq fort shpirti Perëndimit, unë jam gati që nesër ti hip në tren, ndërsa po të duhet më shpejt bile edhe në aeroplan, dhe t’i dërgoj atje.
Në gjykatat bjelloruse u paraqitën për shqyrtim çështjet administrative të ngritura
Ditën e Pavarësisë së vet Bjellorusia po e pret me trazira sociale. M
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
22
23
24
25
26
27
29
30
31