×
naftësjellësi
India në një të ardhme të afërt do t’i ofrojë
Grupi kolumbian i rebelëve “FARC”, me sa duket, ka rifilluar veprimet luftarake, duke hedhur në erë një pjesë të tubacionit të naftës në jug të vendit.
Kompania “TAQA Bratani”, e cila i përket hollding-ut The Abu Dhabi National Energy Company (PJSC
Autoritetet turke gjetën në krahinën Hakari një rafineri të vogël të paligjshme nafte dhe një tubacion, me anë të të cilit furnizohej nafta kontrabandë nga Irani.
Përfaqësuesit e opozitës siriane njoftojnë për shpërthimin në një tubacion nafte në periferinë perëndimore të qytetit të Homs në perëndim të vendit, njofton sot Agjencia Reuters.
Autoritetet kolumbiane akuzuan në minimin e tubacionit të naftës grupin rebel FARC. Shpërthimi buçiti në jugperëndim të Kolumbisë, pranë qytetit të Tumaco, i cili mbeti pa energji elektrike për 10 ditë pas sulmeve rebele të mëparshme.
Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur sot në Turqinë jug-lindore në naftësjellësin Kirkuk-Cejhan, nëpërmjet të cilit transportohet nafta irakiane, njoftuan të hënën në Ministrinë e Energjisë të vendit.
Qeveria autonome e Kurdistanit ka ndërprerë furnizimet e naftës përmes tubacioneve në jug, të cilat kontrollohen nga qeveria qendrore e Irakut.
Vendankorimi akull-rezistent detar i ngarkim-shkarkimit të anijeve Varadei i kompanisë ruse “Lukoil” hyri në
Në veriperëndim të Sirisë, në afërsi të qytetit Homs, u hodh në erë një naftësjellës i madh. Autoritetet e vendit deklarojnë se diversioni u krye nga një grup ekstremistësh të armatosur.
Rumania shpreson të tërheqë Rusinë në ndërtimin e naftësjellësit Konstanca-Triest për transportin e naftës bruto në tregun europian, njoftoi Drejtori i përgjithshëm i kompanisë rumune “Oil Terminal”, pjesëmarrës i projektit Silvio Vagner.
Rusia dhe Greqia deri në fund të vitit në vazhdim do të përpunojnë pozitën e përbashkët në lidhje me projektin e naftësjellësit me itinerar Burgas- Aleksandropolis, deklaroi Ministri i Energjetikës i Federatës Ruse (FR) Sergei Shmatko.
Kompania ruse "Transneft" po diskuton me partnerët e vet në Turqi, Itali dhe Greqi mundësinë e bashkimit, unifikimit të projekteve të tubacioneve për furnizimin e lëndëve hidrokarbure me itinerar "Burgas-Aleksandrupolis" dhe "Samsun-Xhejhan".
Rusia po ingranohet në ndërtimin e naftësjellësit me itinerar "Samsun-Xhejhan".
Ukraina dhe Rusia ranë dakort për kushtet e transportimit të naftës ruse nëpërmjet territorit ukrainas për vitin 2010, njoftoi Përfaqësuesi i kompanisë "Ukrtransnaft".
Ekonomia botërore po hyn në një erë të re me venien në
Rusia bëri një hap të ri drejt zgjerimit të prezencës së vet vet në tregun energjetik të rajonit Aziatiko-OqeanoPaqësor.
Kryeministri i Federatës Ruse Vladimir Putin filloi vizitën e vet në Lindjen e Larg
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31