×
milicia

Ushtarakët e njësive speciale policore "Berkut" të mërkurën nuk mundën të marrin dot me sulm Bashkinë në Kiev dhe me autobusë po largohen nga vendndodhja e ndërtesës.

Ushtarët e forcave speciale policore "Berkut" dhe trupave të Ministrisë së Punëve të Brendshme morrën kontrollin mbi një pjesë të zonës së barrikadave të "EvroMajdanit" në Sheshin e Pavarësisë.

Trupat e Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe njësia e forcave speciale policore "Berkut" ia hynë punës për lirimin me forcë të godinës së Këshillit të Qytetit në Kiev, e cila është zaptuar prej mbështetësve të opozitës që po proteston.

Ministri i Punëve të Brendshme të Ukrainës, Vitali Zaharçenko, ndaloi vartësit e vet të përdorin forcën kundër pjesëmarrësve të aksioneve paqësore të protestës.

Kryetari i partisë "UDAR" ("Goditja"), Vitali Kliçko, në seancën e sotme të Verhovna Rada të Ukrainës deklaroi: "Ne kërkojmë dorëheqjen e qeverisë.

Deputeti i pavarur popullor i Verhovna Rada të Ukrainës Sergei Mishjenko regjistroi një projekt-ligj për ndryshimin e ligjit "Mbi Policinë", i cili parashikon eliminimin e njësive speciale të policisë.

Gjatë përleshjeve midis policisë dhe pjesëmarrësve të protestave nëpër rrugët e Kievit u lënduan më shumë se 40 gazetarë që pasqyrojnë ngjarjet në kryeqytetin ukrainas.

Në Sheshin Europian në Kiev policia arriti t'i spostojë protestuesit nga pjesa e rrugës ku qarkullojnë automjetet, por nuk ishte në gjendje të shpërndante kampimin me çadra të vendosur nga opozita.

Përleshjet ndërmjet përkrahësve të integrimit europian të Ukrainës dhe efektivëve të njësive speciale të policisë rifilluan sot pranë ndërtesës së qeverisë së vendit.

Efektivët e policisë gjetën në zyrën e "FEMEN" në Kiev një pistoletë me plumba dhe një granatë.

Në Rusi është paraqitur një propozim sensacional në lidhje me reformimin e Ministrisë së Punëve të Brendshme.
Grupi i parë i specialistëve të Ministrisë së Situatave të Jashtëzakonshme (MSJ) të Rusisë u nis për në Haiti për dhënien e ndihmës të dëmtuarve nga tërmeti.
Grupin e kompanive, që ofronte shërbimet e pajisjes me videokamera të sistemit të garantimit
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev i shprehu ngushëllime Presidentit të Haitit Rene Preval në lidhje me tërmetin, i cili shaktoi viktima të shumta njerëzore dhe shkatërrime masive. Rusia i ofroi ndihmë Haitit në kapërcimin e pasojave të kataklizmës natyrore.
Milicët rusë të cilët ndodhen në Haiti janë gjallë dhe po ndihmojnë në likuidimin e pasojave të tërmetit shkatërrimtar.
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev kërkoi nga Kreu i Shërbimit Federal të Sigurimit
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev nënshkroi dekretin "Mbi masat e përsosjes së veprimtarisë të organeve të punëve të brendshme".
Duke nxjerrë përfundimet e vitit të dytë të qendrimit të vet në postin presidencial Dimitri Medvediev deklaroi mbi fillimin e reformës me përmasa të gjera në MPB dhe bëri thirrje sërish për modernizimin e ekonomisë ruse dhe sistemit politik.
Ndryshimet strukturore në sistemin e Ministrisë së Punëve të Brendshme  (MPB) të Rusisë do të prekin milicinë rrugore dhe problemin e ruajtjes së objekteve me rëndësi të jashtëzakonshme.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31