×
Intervistë ekskluzive, 2013

Zëvendësministri i Jashtëm i Rusisë Sergei Rjabkov në një intervistë ekskluzive me Radiokompaninë "Zëri i Rusisë" iu përgjigj pyetjeve në lidhje me drejtimet kryesore të politikës së jashtme ruse.

Tatuazhi është kthyer tani në një zbukurim mjaft popullor. Nëpër rrugë shëtisin kukudhë, vampirë, njerëz-gjarpërinj dhe njerëz-mace, të cilët ndryshojnë pamjen e jashtme me ndihmën e bodimodifikimit. Arsyet për eksperimente të tilla me pamjen e jashtme janë të ndryshme: dikush dëshiron të theksojë individualitetin e vet, ndërsa të tjerët duan të mbulojnë defektet fizike.

"Zëri i Rusisë" është një masmedia me shumëllojshmëri gjuhësh (multilanguages), një platformë ku njerëz të ndryshëm kanë të drejtë të shprehen në shumë gjuhë, theksoi Kryetari i kompanisë radio transmetuese Andrei Bistrickij në një intervistë me kanalin televiziv polak TVP (Telewizja Polska S.A., TVP Info).

Në vitin 2014 harta e botës do të ndryshojë, kurse Rusia do të ketë një ndikim më të madh se sa Amerika dhe Kina në botë. Arabinë Saudite në të ardhmen e afërt e pret një përmbytje e madhe. Këto janë vetëm disa nga parashikimet që janë bërë në një intervistë me Radiokompaninë "Zëri i Rusisë" nga egjiptiania e njohur Joy Ayyad.

"Ukraina rikthehet përsëri në krahët e Rusisë", "BE-ja e ka humbur betejën për Ukrainën", "Putin duartroket" - kështu mund të citohen pafund titujt kryesorë të artikujve të publikuar në mediat çeke, komentet e shumta në forumet në Internetin Çek. Të dielën e kaluar në Pragë u mbajt një tubim në mbështetje të Majdanit ukrainas. Në vështrim të parë do të dukej sikur tema e Ukrainës sot është për çekët pothuajse prioriteti №1.

Këto ditët e fundit Ambasadori rus Ivan Mollotkov deklaroi se deri para fundit të vitit në Libi do të niset "grupi pararojë", i cili do të merret me çështjen e rikthimit të Ambasadës së Rusisë në këtë vend. Diplomatët rusë u larguan nga Tripoli në tetor, kur në kryeqytetin e Libisë filluan përleshjet ndërmjet grupeve të armatosura.

Mbas suksesit të nismës ruse për çarmatimin kimik të Sirisë, këtë fundjavë pasoi arritja e marrëveshjes mbi programin bërthamor të Iranit. Në mbështetje të marrëveshjeve mbi Iranin dhe përgatitjen e konferencës ndërkombëtare për Sirinë në intervistën e vet ekskluzive me Radiokompaninë "Zëri i Rusisë" u shpreh Zëvendëskryeministri, Ministri i Punëve të Jashtme të Shtetit të Kuvajtit, Sheikh Sabah Khalid Al-Hamad Al-Sabah.

Radiostacioni "Zëri i Rusisë" ka mësuar se deri në fund të këtij viti Moskën do ta vizitojë Presidenti palestinez Mahmoud Abbas. Ai njoftoi për këtë në intervistën e vet ekskluzive me "Zërin e Rusisë".

Për më shumë se 10 vjet Princeshën Anud nuk e lejojnë të shihet me fëmijët, të cilët që nga viti 2001 mbahen të kyçur në atdheun e të atit të tyre - Mbretit të Arabisë Saudite. Në një intervistë ekskluzive me Radiokompaninë "Zëri i Rusisë" Princesha Anud ka akuzuar mediat ndërkombëtare për një konspiracion të heshtjes rreth kësaj situate me të vërtetë skandaloze për shekullin e 21-të.

CIA i fshehu lidhjet e veta me Lee Harvey Oswald dhe për shkak të kësaj shumë njerëz filluan të dyshojnë përfshirjen e shërbimeve sekrete amerikane në vrasjen e John Kennedy, konfirmon i nominuari për çmimin Pulitzer Prize, gazetari dhe shkrimtari irlandez Anthony Summers. Ai ndërmorri hetimin e vet të rastit të vrasjes së Presidentit të 35-të të Shteteve të Bashkuara dhe shkroi bazuar në rezultatet e tij librin me titull "Jo në jetën tuaj" ("Not In Your Lifetime").

Rusia iu drejtua Italisë me lutjen për ndihmë në arsimimin, përgatitjen e arbitrave, të aftë për të punuar në kampionatet ndërkombëtare, duke përfshirë edhe Kampionatin Botëror të Futbollit që do të zhvillohet në vitin 2018 në Rusi.

Në 11 nëntor u mbushën plot 9 vjet që nga dita e vdekjes së Jaser Arafatit (Yasser Arafat). Udhëheqja e Autonomisë Kombëtare Palestineze është e prirur për t’iu përmbajtur pikëpamjes se Udhëheqësi palestinez është helmuar, tha në një intervistë me Radiokompaninë "Zëri i Rusisë" gjenerali Tawfiq Tirawi.

Me rastin e fillimit të turneut të Ansamblit të Ushtrisë Ruse "Aleksandrov" në Evropë (në Poloni, Gjermani, Republikën Çeke, Sllovakia), Ambasadori rus në Poloni, Aleksandër Aleksejev, dha një intervistë ekskluzive për Radiokompaninë "Zëri i Rusisë".

Deputeti i Bundestagut gjerman, Hans-Kristian Ströbele, tregoi në studion e Radiokompanisë "Zëri i Rusisë" në Berlin mbi perspektivat e demaskuesit të veprimtarisë së Agjencisë për Sigurimin Kombëtar (NSA) të SHBA-së Edward Snowden për marrjen e azilit politik në Gjermani dhe marrëdhëniet e Shteteve të Bashkuara me Gjermaninë.

Zgjedhjet presidenciale në Siri janë të mundura vetëm pas mbajtjes së konferencës ndërkombëtare "Gjeneva-2", një bindje të tillë shprehu në intervistën e vet ekskluzive me Radiokompaninë "Zëri i Rusisë" ish-Zëvendëskryeministri i Sirisë, Qadri Jamil. Pak ditë më parë mediat siriane njoftuan mbi dorëheqjen e tij për abuzim me pushtetin. Në konferencë ai do të përfaqësojë opozitën e brendshme.

Serbia synon të zhvillojë marrëdhëniet e veta me të gjithë botën, duke përfshirë edhe Rusinë. Kjo u deklarua nga Presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikoliç, gjatë vizitës së tij në Moskë. Axhenda e Presidentit serb ishte me të vërtetë tejet e ngjeshur, e llogaritur, në kuptimin e plotë të fjalës, minutë për minutë.

Zgjedhjet presidenciale në Gjeorgji do të mbahen më 27 tetor. Për postin e kryetarit të shtetit pretendojnë 23 kandidatë.

Zgjedhjet presidenciale në Gjeorgji do të mbahen më 27 tetor. Për postin e kryetarit të shtetit pretendojnë 23 kandidatë. Për të fituar secili prej tyre duhet të grumbullojë 50% të votave të zgjedhësve plus një votë.

Në epokën e perceptimit fragmentar ndonjë ngjarje e rrallë mund të gozhdojë vëmendjen e opinionit publik për më shumë se disa orë ose ditë. Një ngjarje e tillë u bë pikërisht artikulli i Vladimir Putin botuar në "The New York Times", në të cilin Presidenti i Rusisë ka kritikuar paq përpjekjet e politikanëve të SHBA-së për t’i injektuar elektoratit amerikan ndjenjën e ekskluzivitetit vetiak.

Inspektorët ndërkombëtarë filluan shkatërrimin e armëve kimike në Siri. Mbi atë se çfarë pasojash ka kjo për rajonin dhe çfarë vështirësish hasen në punën e inspektorëve rrëfeu në një intervistë për "Zërin e Rusisë" i Dërguari i Posaçëm i Lidhjes së Shteteve Arabe për çarmatimin dhe sigurinë rajonale Wael Al-Assad.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
19
20
21
23
25
26
27
28
29
30
31