×
fakte interesante, Qershor 2013
Në Peru arkeologët zbuluan një varr të mbushur me thesare dhe mumiet e grave të kohërave të Perandorisë indiane Huari.
Një fenomen i pazakontë natyrore u vu re natën e kaluar nga banorët e Novosibirskut - mbi qytet mund të shiheshin re të argjëndta. Arsyeja e kësaj dukurie - solstiku veror.
Në një rrugë në Uashington vunë re një ari. Kafsha e egër u shfaq në një lagje të banuar, pranë ambasadës ruse.
Të diplomuarit e shkëlqyer rusë morën medalje ari, në të cilat në vend të flamurit të Rusisë pasqyrohet flamuri serb, kombinimi i ngjyrave e kuqe, blu dhe e bardhë, në vend të ngjyrave e bardhë, blu dhe e kuqe të trikolorit rus.
Më 23 qershor u mbyll votimi për projektin më të mirë në nder të meteoritit, që ra më 15 shkurt në rajonin Çeljabinsk. Numrin më të madh të votave e ka marrë projekti për ndërtimin e parkut ekstrem.
Në shtetin amerikan Idaho është zhvilluar një linjë e re municionesh, të cilat
Në Muzeun e Mançesterit në Britaninë e Madhe një statujë e lasht
Vajza e një prej detektivëму privatë më të famshëm të
Amerikani i famshëm që praktikon ecjen mbi litarin e tendosur kaloi një nga kanionet më të thellë në botë - Grand Canyon në Shtetet e Bashkuara, duke ecur mbi litarin e tendosur në një lartësi mbi 450 metra.
Gjatë fundjavës banorët e planetit tonë do të mund të shikojn
Ekografitet - mbishkrimet dhe vizatimet e realizuara me myshk, së shpejti do të zbukurojnë muret e nd
21 qershori në të gjithë hemisferën veriore të planetit Tokë do të jetë dita më e gjatë e vitit, Dielli do të ngrihet në lartësinë maksimale mbi horizont.
Ekspertët e NASA-s formuan nga fotografitë e bëra prej robotit eksplorues të Marsit
Qytetit palestinez i Betlehemit është përballur këtë verë me rritjen drastike të popullatës së gjarpërinjve. Përgjegjësinë për këtë fenomen ambientalistët lokalë ia ngarkojnë autoriteteve izraelite.
Një incident kurioz ndodhi në Samitin e "Tetëshes së Madhe", kur Kancelari i Thesarit po lexonte një raport mbi evazionin fiskal.
Hulumtuesit arritën në përfundimin se në lashtësi Marsi ka qenë i pasur me oksigjen, si dhe ka qenë një planet i ngrohtë dhe me klimë të lagësht.
Gjykata i refuzoi shoferit të kamionit Daniel Metzgar pagimin e kompensimit monetar për ereksionin, i cili i zgjati 8 muaj pas implantit të vendosur në penis.
Shkencëtarët australianë zbuluan në Kamboxhia qytetin e lashtë Mahendraparvata me ndihmën e teknologjisë Lidar. Shkencëtarët kanë përdorur helikopterë të pajisur me radarë lazer.
Në Madrid po vihet re një invadim i paparë i molave, i shkaktuar, sipas mendimit t
Studiuesit nga SHBA-ja dhe Evropa kanë bërë një zbulim të habitshëm - ata gjetën në territorin e Antarktidës tre objekte shumë të ngjashme për nga pamja e jashtme me piramidat.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
8
9
13
14
15
16
19
22
23
26
29
30