×
fakte interesante, Maj 2013
Themeluesi i muzeut Faberge në qytetin gjerman të Baden-Baden, Aleksandër Ivanov, u detyrua t’i jepte ish-bashkëshortes së tij pas divorcit më shumë se 600 vepra arti nga koleksioni i tij, njoftoi shërbimi për shtyp i muzeut.
Popullsia e Gjermanisë është gati 80.2 milionë banorë, rreth 1.5 milionë më pak se sa ishte parashikuar.
Shkencëtarët nga Universiteti i Kalifornisë në Los Anxhelos për herë
Në ankandin “Drouot” në Paris më 30-31 maj do të shitet 1/10 e verërave të koleksioneve më të mira që ruhen në qilarët e Pallatit Elysee (ang.
Së shpejti në Rusi do të shfaqet marmoti vendas, i cili do të parashikojë motin.
Në prill anija kozmike e mallrave "Progress" dërgoi, midis të tjerash, në bordin e
Një pergamenë e Torah (bibla hebraike), e cila supozohet të datojë që nga shekulli
Administrata e Përgjithshme e Aviacionit Civil e Indisë ka propozuar që pilotët indian
Kompania Google po shqyrton mundësinë për t'u angazhuar me projektin për mundësimin e Internetit banorëve të zonave rurale me ndihmën e dirizhableve dhe aerostateve. Në bordin e aparateve fluturuese, të cilat quhen "platforma të lartësisë” (ang.
Shkencëtarët e University of Alberta të Kanadasë po vëzhgojnë rritjen e myshkut të llojit Aulacomnium turgidum, të nxjerrë nga një akullnajë në rajonet arktike të vendit.
Astronomët, të cilët përpunojnë dhe deshifrojnë të dhënat e teleskopit kozmik “Hubble” fotografuan procesin e shkrirjes së dy galaktikave të llojeve të ndryshme - spirale dhe lentikulare.
Një banor i Britanisë së Madhe ka ngritur padi gjyqësore ndaj personelit të spitalit Kingston në Londër, ku babait të tij 86-vjeçar kundër vullnetit të tij i rruajtën mustaqet.
Drejtuesit e Hekurudhave gjermane (Deutsche Bahn) do të përdorin minihelikopterë pa pilot për lufën kundër "piktorëve" të grafiteve në vagonat e trenave në vend.
Qeveria e Japonisë ka hedhur poshtë thashethemet në lidhje me ekzistencën e fantazmave në rezidencën e Kryeministrit në Tokio, tek e cila transferohen tradicionalisht për të jetuar të gjithë krerët në fuqi të Kabinetit të Ministrave pas zgjedhjes së tyre.
Dy pensionistë francezë kanë ndërmend të udhëtojnë nëp
Një banor i Francës për dy ditë rresht është paraqitur si
Të enjten avioni Solar Impulse, i cili punon me bateri diellore, kreu një fluturim nga qyteti amerikan
Qyteti rus i Shën Petersburgut ka aplikuar për të hyrë në Librin e Rekordeve Guinness për performancën e korit me 4 mijë vetë. Kori do të performojë më 26 maj, në Ditën e qytetit.
Të enjten alpinisti japonez, Yuichiro Miura, u bë personi më i vjetër në moshë që arriti të ngjitet deri në majën e malit Everest, duke nënshtruar pikën më të lartë të planetit në moshën 80-vjeçare.
Stacioni i ri do të vendoset nën rrokaqiejt e rajonit financiar që mban emrin e Mbretit Abdullah dhe do të shndërrohet në nyjen më të madhe të transportit në qytet.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
2
4
5
9
11
12
18
19
25
26