×
fakte interesante, Prill 2013
Breshkave, baldosave dhe bizonëve u pëlqen zona e Çernobilit, njoftuan në Ministrinë
93% e të rinjve, të cilët jetojnë në Meksikë, e quajnë
Këtë muaj gjatë ditës së Hënës së plotë, e cila i bie më 25 prill, në orën 19:55 UTC do të ndodhë eklipsi i parë i Hënës për këtë vit.
Në Komisionin Qendror Zgjedhor të Rusisë u ofruan të gjithë atyre, q
Teleskopi kozmik "Hubble” për herë të parë realizoi një "photo session" t
Një peshkatar francez në Australi shpëtoi për mrekulli nga dhëmbët e një krokodili, duke luftuar me grushta kundër tij.
Një kambanë bronzi me peshë 2 ton ra mbi një turist në tempullin e
Të premten banori më i moshuar i Tokës, japonezi Jiroemon Kimura, mbush 116 vjeç, njoftuan mediat japoneze.
Autoritetet e qytetit meksikan të Cuautitlan Izcalli urdhëruan policët lokalë me mbipeshë
Në stacionin e kompresorit "Russkaja" (russ. «Русская»), i cili do të jetë pikë
Bashkëpronari i “Metallinvest”, Alisher Usmanov, në vitin 2013 vazhdon të ruajë ende
Sasia e mbeturinave kozmike në orbitën e Tokës është pakësuar disi gjatë tremujorit të fundit, njoftoi NASA.
Kompania britanike minerare në sektorin e diamanteve "Petra Diamonds" në Afrikën e Jugut gjeti një elmaz shumë të madh dhe të rrallë blu me peshë 25.5 karat.
Bioinxhinierët amerikanë kanë zhvilluar një teknologji për prodhimin e niseshtesë ushqimore nga celuloza e lëndës drusore në shkallë industriale. Si lëndë të parë ata propozojnë përdorimin e mbeturinave të kompanive përpunuese të drurit.
Princi saudit, Al-Waleed Bin Talal, u shpreh në mbrojtje të të drejtës së grave në vendin e tij për të drejtuar automobilin.
Shpejtësia e erës në gjerësitë e ulëta gjeografike (latitudet) të Venusit, për arsye të panjohura, po rritet vazhdimisht.
Incidenti ndodhi gjatë një kontrolli të zakonshëm të dokumenteve në një tren që udhëtonte nga Salzburgu në Mynih.
Në Izrael, në fundin e Detit të Galilesë, arkeologët zbuluan një piramid
Shkencëtari i ri iranian Ali Razeghi mori patentën për shpikjen e tij "Makina e Kohës" në Qendrën e inovacioneve strategjike të Iranit.
Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, reagoi me ironi ndaj lajmeve në lidhje me faktin se Finlanda e ka përfshirë atë në listën e kriminelëve në kërkim.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2013
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2013
6
7
12
13
14
15
20
21
23
27
28
29
30