×
fakte interesante, Mars 2013
Muzeu i Oqeanit Botëror në Kaliningrad (Rusi) do t’u ofrojë vizitorëve
Në Britani maçoku persian Caffrey, i cili humbi këmbët e tij të majta në një aksident, ka mësuar të ekuilibrojë me gjymtyrët e djathta.
Shkencëtarët e Universitetit të Oksfordit kryen një studim për të zbuluar se kartëmonedhat e cilat vendeve përmbajnë më shumë bakterie. Gjatë eksperimenteve u konstatua se kartmonedhat suedeze dhe daneze ishin më të pistat.
Një hotel në qendër të Helsinkit ka hapur një vend pune për specialistin e testimit të kushteve të gjumit.
Në liqenin Bajkal shkencëtarët nga Moska dhe Irkutsku po zhvillojnë një eksperiment unikal. Ata instaluan në fund të liqenit, në thellësinë 1.5 kilometra, një stacion sizmik nënujor.
Një skafandër e epokës sovjetike e modelit “Dragash DMA”, e përdorur në vitet '80 të shekullit të kaluar, u shit në një ankand në Paris për 112.484 €. Ajo u ble nëpërmjet Internetit nga një koleksioner evropian.
Specialistët e sipërmarrjes japoneze pranë Universitetit Keio arritën të krijojnë
Në Zimbabve një grua u përmend në arkivolin, në të cilin e vendosën atë policët për ta transportuar.
Në Internet-forumin polak WinForum janë publikuar screenshot-et e versionit të ri të sistemit operativ Windows me emrin e koduar Windows Blue.
Një smerald unikal njëkilogramësh u nxorr nga vendburimi Mallishevskoje në rajonin Sverdllovsk (në Urale). Gjetja përfaqëson në vetvete një kristal jashtëzakonisht të bukur të çmuar në formacion (shtresë minerare).
Gjuha ruse përdoret nga 5.9% e të gjitha faqeve ekzistuese të Internetit - dëshmojn
Fenomeni sizmik me magnitudë 3 ballë u regjistrua të premten 25 km në jugperëndim të Kemerovos, njoftoi Shërbimi Gjeofizik i Degës siberiane të Akademisë ruse të Shkencave.
Nga fund i Oqeanit Atlantik u ngritën në sipërfaqe dy motorë të raketëmbajtëses “Saturn-5”, e cila në vitin 1969 dërgoi në Hënë anijen kozmike "Apollo-11", të pilotuar nga astronauti Neil Armstrong.
Mostrat e para të saj ngjajnë me një pelikul transparente plastike, por materiali i saj përmban nanofibra celuloze. Trashësia e fibrave është 20 herë më e vogël se e një fije floku të njeriut.
U hap në Londër "hoteli", i krijuar tërësisht nga materiale të ëmbla të ngrënshme. Ndërtesa e pazakontë filloi të presë mysafirët në mëngjesin e së mërkurës, më 20 mars.
Shkencëtarët britanikë deklaruan se eshtrat e dinosaurit, të zbuluara nga një vajz
Ekuilibristi 34-vjeçar amerikan Nick Vallenda, i cili praktikon ecjen mbi litarin e tendosur horizontalisht, është përgatitur të kalojë Grand Canyon pa masa sigurie.
Pajisja DAN (albedo dinamike e neutronëve), e montuar në robotin eksplorues të Marsit “Curiosity”, regjistroi një shpërndarje jo të njëtrajtshme të ujërave nëntokësore në Mars.
Kompania Google po zhvillon një aplikim web, për të punuar me shënimet-tekst. Shërbimi i ri do të quhet "Google Keep".
Një grup shkencëtarësh zbuloi se në fund të Hendekut Mariana - pika m
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2013
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2013
2
3
6
9
10
16
17
23
24
30
31