×
fakte interesante, Shkurt 2013
Miliarderi nga SHBA-ja Dennis Tito, i cili u bë turisti i parë kozmik, ka premtuar se do të financojë një ekspeditë në Mars në vitin 2018.
Kontinenti aziatik është lider botëror përkatësisht numrit të miliarderëve, thuhet në studimin e revistës kineze "Hurun Report".
Sipas raportit të Forumit Ekonomik Botëror mbi konkurrencën globale, rrugët më të mira në botë janë cilësuar ato të Francës, Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Singaporit.
Goditja e topit të futbollit me kokë është e dëmshme, ajo mund t
Hoteli më i lartë në botë JW Marriott Marquis me lartësi 355 metra u hap zyrtarisht ditën e mërkurë në Dubai. Dy kullat e hotelit ngjasojnë me palmat (hurmat arabe).
Shkencëtari-gjenetist nga qyteti rus i Voronezhit, Vladimir Obrivkov, është i zoti i maces unikale me pesë veshë me emrin Lluntia.
Agjencia iraniane e lajmeve Fars i modifikoi fotografitë e bëra gjatë fjalimit të Zonj
Gati gjysmë milion njerëz votuan që hena e re e Plutonit, e zbuluar kohët e fundit, të quhet "Vulcan" për nder të serialit televiziv me titull “Star Trek”. Një nga personazhet e filmit serial - Dr. Spock - ishte, sipas subjektit, me origjinë nga planeti Vulcan.
Gerard Depardieu, i cili mori shtetësinë ruse në fillim të janarit, u bë
Banori i shtetit amerikan Ohaio Jim Lawry pa imazhin e Jezusit në glasën, të cilën një zog i panjohur e la në xhamin e përparmë të makinës së tij.
Gjeologët kanë zbuluar mbetjet e mikrokontinentit Mauritia në ishullin Mauritius në Oqeanin Indian. Vemendjen e shkencëtarëve e tërhoqi rëra në këtë ishull që përmban minerale zirkoni.
Biologët kanë analizuar sinjalet e delfinëve dhe kanë arritur në pë
Twitter ofron një opsion të ri: "tweets" edhe pas vdekjes. Në vend të përdoruesit të vdekur në Internet do të veprojë agjenti i tij "virtual" me tipare të personalitetit të përdoruesit.
Helmi ndaj këtyre brejtësve pothuajse nuk bën asnjë efekt, kështu që autoritetet janë të detyruara të përdorin mjete të tjera.
Një nga filmat më të famshëm të regjisorit Alfred Hitchcock “Zogjtë” (ang. "The Birds") u bë "realitet" në Kentaki. Qyteti Hopkinsville u mbush me tufa të mëdha zogjsh.
Shkencëtarët e Universitetit kombëtar të Australisë gjetën në
Bëhet fjalë për hipnotizuesin dhe iluzionistin me famë në Europë, Derren Brown. Në show-n e ri televiziv ai do të ketë për detyrë të bindë një gay të ndryshojë orientimin seksual.
Amendamenti i 13-të i Kushtetutës u ratifikua vetëm tani, 148 vjet pas hyrjes së tij në fuqi në të gjithë territorin e vendit. Gabimi u vu re nga Profesori Ranjan Batra i Universitetit të Misisipit pas shikimit të filmit "Lincoln" të regjisorit Steven Spielberg.
Më 15 shkurt përdoruesit rusë të Internetit shkruan 477 mijë mesazhe për meteorin, që shpërtheu mbi rajonin e Uraleve.
Numri i miliarderëve të dollarit në Rusi, sipas vlerësimeve të revistës "CEO", është rritur deri në 131 persona, çka përbën një rekord historik. Gjatë një viti numri i miliarderëve u rrit me 11 persona.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
Shkurt 2013
Kalendari i ngjarjeve
Shkurt 2013
1
2
3
9
10
13
15
16
17
21
22
23
24