×
fakte interesante, Janar 2013
Festivali më i madh i robotëve në Europë - Festivali V rus i teknikës robotike "RoboFest - 2013" do të mbahet në Moskë nga data 08-09 shkurt.
Sipas mendimit të shkencëtarëve të qytetit të Sverdllovskut (zona e Uraleve), ekzistenca e kozmonautikës si degë mund të jetë në rrezik zhdukjeje. Pas 30 vjetësh lëshimi i satelitëve në kozmos do të jetë i pamundur.
Restoranti i parë i fast food-it McDonald’s u hap në Moskë më 31 janar të vitit 1990. Në agimin e 31 janarit të vitit 1990 më shumë se 5.000 njerëz u mblodhën përpara restorantit, duke pritur hapjen e tij.
SHBA-të planifikojnë të dërgojnë në Stacionin Kozmik Ndërkombëtar
Gazeta amerikane “The Washington Post” lansoi prototipin e aplikimit “Truth Teller”, i cili ësht
Ushtarakët amerikanë duan të refuzojnë metodat klasike të stërvitjeve të qenve dhe të zhvillojnë metoda të reja të zgjedhjes së koneve më të afta në bazë të imazheve tomografike të trurit të tyre.
29 janari mund të konsiderohet si ditëlindja zyrtare e automobilëve. Pikërisht n
Sërfisti nga Hawaii, Garrett McNamara, theu rekordin botëror të vendosur nga ai vetë
Policia e qytetit të Wichita, shteti i Kansas, u tregoi gazetarëve portretin e të dyshuarit për përlarjen e marihuanës, e cila ishte ruajtur në depon e provave materiale. Sipas policisë fajtor për incidentin është një mi, njofton The Wichita Eagle.
Shkencëtarët vërtetuan se përdorimi i rrjetit më të madh social në botë “Facebook” i bën njerëzit të pakënaqur.
Shkencëtarët testuan me sukses metodën e ruajtjes së informacionit dixhital në
Dy qytetarë kanadezë dhe dy amerikanë sfiduan Atlantikun duke vendosur të lundrojnë pë
Gjykata në Sydney (Australi) ditën e mërkurë shpalli vendimin, se i zoti i cjapit, me emrin Gary, nuk e ka nxitur kafshën e vet për të ngrënë lulet në lulishten pranë godinës së Muzeut të Artit Bashkëkohor.
Sipërfaqja e akullnajave në Ande është reduktuar 2-fish në 40 vitet e fundit
Banka Qendrore e Rusisë më 23 janar do të hedhë në qarkullim një
Është gjetur inçizimi i këngës «A world without love» të kënduar nga autori i saj - Paul McCartney, njofton revista Rolling Stone.
Gjatë kohës së lëvizjes së një treni udhëtarë
Një australian gjeti një copë ari të papërpunuar me peshë prej 5 kg 100 km larg nga Melbourne, njoftoi gazeta australiane "Ballarat Courier".
Sipërmarrësi kanadez Jay Godsall ka propozuar dërgimin e medikamenteve në zonat e thella të Afrikës me dirizhablët e prodhuar nga kompania e tij “Solar Ship”, të cilët fluturojnë në sajë të energjisë diellore.
Autoritetet britanike bënë publike listën e dhuratave të marra nga Mbretëresha Elizabeta II me rastin e përvjetorit të saj të diamantë të qeverisjes.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
5
6
12
13
18
19
20
25
26
27