×
fakte interesante, 2013

Site më i madh i njohjeve në botë "Badoo" ka publikuar listën e traditave më të çuditshëm të festimeve të Vitit të Ri në vende të ndryshme të botës. Në këtë studim janë përfshirë më shumë se 7.000 përdorues të faqes.

Në jug-lindje të kryeqytetit rus janë shpallur në kërkim keqdashësit që sulmuan dje në mëngjes kamionin e markës Mercedes dhe përvetësuan një parti të tërë çorapesh.

Site për gratë obeze sugjeroi idenë e krijimit të një kukulle Barbie të përmasave "plus" dhe e ndau atë me auditorin në Facebook. Njoftimi, dedikuar diskutimit të kukullës Barbie me mbipeshë, u shfaq pak ditë më parë dhe deri në momentet aktuale ka marrë më shumë se 38.000 "Like".

Sipas një studimi të shkencëtarëve australianë, ushqimi jo i shëndetshëm fillon të ndikojë shumë shpejt në funksionet njohëse (kognitive) të trurit, në veçanti ai prek kujtesën.

Kometa ISON (C/2012 S1), të cilën e pagëzuan me emrin "Kometa e shekullit", në konferencën e Bashkimit amerikan të Gjeofizikës u deklarua zyrtarisht e vdekur. Ajo nuk mundi t’i mbijetojë dot takimit me Diellin.

Tatuazhi është kthyer tani në një zbukurim mjaft popullor. Nëpër rrugë shëtisin kukudhë, vampirë, njerëz-gjarpërinj dhe njerëz-mace, të cilët ndryshojnë pamjen e jashtme me ndihmën e bodimodifikimit. Arsyet për eksperimente të tilla me pamjen e jashtme janë të ndryshme: dikush dëshiron të theksojë individualitetin e vet, ndërsa të tjerët duan të mbulojnë defektet fizike.

Qelibarin prej kohësh e quajnë "floririn e Balltikut". 90% e rezervave botërore të këtij guri unikal, të formuar 50 milionë vjet më parë nga rrëshira e pishave, ndodhen në pjesën më perëndimore të Rusisë - në rajonin e Kaliningradit.

Shkencëtarët gjermanë nga Universiteti i Bonit shpikën një medikament kundër pabesisë së mashkujve.

Duke iu përgjigjur pyetjeve të besimtarëve Papa Françesku u zhyt në kujtimet e rinisë së tij.

Në brigjet e Jakutisë u zbulua një ishull i panjohur më parë. Atë e pikasën krejt rastësisht ekuipazhet e dy helikopterëve kur po fluturonin mbi Detin Laptev.

Sot në gjerësinë gjeografike të Murmanskut filloi nata polare, e cila do të zgjasë deri në 10 janar.

Ambasadori i SHBA-së në Rusi, Michael McFaul, këshilloi pirjen e birrës në vend të Pepsi apo Coca-Cola.  

Në fund të vitit 2013 projekti për ndërtimin e 43 rrugëve nëntokësore do t’i dorëzohet për shqyrtim Kryetarit të Bashkisë së Moskës, Sergei Sobjanin. Në hapësirat e rrugëve nëntokësore parashikohet të ndërtohen kinema, muzeume dhe objekte të tjera infrastrukturore.

Ekspertët e Institutit të Gjeologjisë të Filialit të Uralit të Akademisë ruse të Shkencave gjetën ndryshk brenda fragmentit të meteoritit që ra në qarkun e Çeljabinskut më 15 shkurt të vitit 2013.

Kaskaderi Joe Todling nga Steiermark i Austrisë shënoi një rekord të ri për rezistencën e djegies.

Angelina Jolie ka ndërmend t’i dhurojë bashkëshortit të saj Brad Pitt me rastin e 50-vjetorit të lindjes një ishull në formë zemre.

Të enjten ekspertët japonezë të fushës së sizmologjisë deklaruan një zbulim sensacional.

Në Beverly Hills, shteti i Kalifornisë, u shit një copë tortë që u shërbye në tavolinë në dasmën e Princit William dhe Kate Middleton. 

Vëmendjen e kalimtarëve në qytetin Yiwu të provincës Zhejiang në lindje të Kinës e ka tërhequr ditët e fundit procesioni i një martese, në të cilën 18 të dërguarit e dhëndërrit mbanin mbi supe dhuratat e dasmës, midis të cilave kishte edhe shporta me pako parash, ndërkohë që pas tyre vinte një varg prej 10 makinash luksoze.

Sipas të dhënave të mediave austriake, në vend ndodhi vetëvrasja e parë në botë e një roboti.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
5
6
12
13
18
19
20
25
26
27