×
fakte interesante, Nëntor 2012
Shkencëtarët amerikanë, në nder të Presidentit amerikan Barack Obama, i vunë emrin një lloji peshku të zbuluar rishtas.
Arkeologët britanikë që punojnë në Qipro, zbuluan një objekt të lashtë në formë kupole, i cili, siç mendojnë ata, përdorej në industrinë e birrës - si një furrë për tharjen dhe pjekjen e maltit.
Viti 2012 bazuar në rezultatet e dhjetë muajve të parë hyn në dhjetëshen e viteve më të ngrohta në historinë e vëzhgimeve, - thuhet në raportin e përvitshëm të Organizatës Meteorologjike Botërore (WMO).
Në rezervuarin e ndodhur nën trashësinë e akujve të Antarktidës
Revista amerikane “GQ” shpalli ish-kandidatin e Partisë Republikane për president të SHBA Mitt Romney humbës të vitit.
Disa plazhe të njohura në Sydney u mbyllën njëkohësisht të
Gazeta e Partisë Komuniste Kineze "Yinzminz Yizbau" postoi sot në faqen e saj në anglisht njoftimin
Grupi "Rolling Stones" do të paguajë një gjobë prej 200.000 £ për nj
Një banore e Ohio, e cila ka hyrë në shtëpinë e dikujt tjetër dhe e ka pastruar atë, është dënuar me një vit burg me kusht.
Fluturimi i brendshëm nga kryeqyteti i Arabisë Saudite Riyadh për në qytetin Jeddah u realizua me një vonesë prej tre orësh për shkak të faktit se në sallonin e aeroplanit u fut një macok.
Copëzat e letrave me ngjyra dhe me shkëlqim, që iu derdhën mbi
Kuzhinieri i famshëm francez Thierry Drapeau ka humbur fletoren e tij të gatimeve në Ekaterinburg, të cilën ai prej më shumë se 20 vjetësh e pasuronte me receta të reja.
Ishulli prej rëre, i projektuar në hartën e projektit të Internetit “Google
Shkencëtarët në Poloni zbuluan një meteorit të madh. Gjetja është bërë në afërsi të Poznanit.
Në periferi të Shën Petersburgut - Sestroretsk - u shfaqën zogj "të dehur". K
Shkencëtarët australianë nga Universiteti i Flindersit zhvilluan një palë syze speciale të teknologjisë LED, të cilat ndihmojnë për të ruajtur energjinë dhe për të luftuar me çrregullimet e gjumit.
Diamanti i përkryer, fantastik me ngjyrë blu të errët, që peshon 10
Shkencëtarët britanikë deklaruan se ata mund të llogarisin jetëgjatësinë në bazë të analizës së gjakut.
Shkencëtarët nga Argjentina zbuluan në Antarktidë eshtrat e lashta të pinguinit më të madh në botë, gjatësia e të cilit arrinte deri në dy metra. Ekspertët përcaktuan moshën e kafshës, e cila daton rreth 34 milion vjet.
Kapelja dhe bastuni, që i përkisin Charlie Chaplin, u shitën në ankandin &ldquo
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Nëntor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Nëntor 2012
3
4
10
11
15
17
18
24
25