×
fakte interesante, Tetor 2012
Anesteziologu amerikan Dr. Stuart Hameroff i Universitetit të Arizonës rrëfeu mbi teorinë shkencore
Që nga mesi i vitit 2013 rrugët e Holandës po bëhen më të zgjuara. Sipas revistës Wired, në veçanti autostradat do të pajisen me ndriçim interaktiv dhe tregues të kushteve atmotsferike.
Vetëm një sanduiç me proshutë, vezë e djathë, i ngrënë për mëngjes, mund të çojë potencialisht në zhvillimin e sëmundjeve serioze.
Bananet mund të shndërrohen në një burim të rëndësishëm ushqimi për miliona njerëz si rezultat i ngrohjes globale, thuhet në raportin e Komitetit të OKB-së për Sigurinë Ushqimore.
Ndërtesa e Scotland Yard, në të cilën ndodhet selia e famshme e policisë londineze, do të shitet në kuadër të masave për reduktimin e shpenzimeve.
Biologët zbuluan thellë në det bakterie, të cilat formojnë për mbijetesë struktura të ngjashme me kabllo të gjalla elektrike. Bakteriet filamentoze të familjes Desulfobulbaceae formojnë zinxhirë, duke lidhur zonat "ushqyese" dhe "frymëmarrëse" fundore të oqeanit.
Sommelier-i britanik (degustatori) Philip Osenton mbajti në një dorë 51gota vere. Rekordi u vendos në
Arkeologët gjermanë gjetën një karficë flokësh, e cila, sipas vlerësimit të tyre, daton që prej 3.400 viteve më parë. Zbulimi u krye gjatë gërmimeve në një kodërvarr në Bundesland-in Sachsen-Anhalt.
"Një nga projektet më impresionuese që mund të zbatohen në Antarktidë është kërkimi i akullit shumë të lashtë dhe shpimi i tij.
Shkencëtarët kanë zbuluar se insektet me trup të mbuluar me push, të
Varri i sundimtarit suprem të popullsisë Maya, i cili daton midis viteve 770 dhe 510 p.l.k., u gjet në Guatemala.
Shkencëtarët danezë, të cilët tre vite më parë zbuluan rryma misterioze elektrike në fundin e oqeanit, përcaktuan tashmë burimin e tyre.
Policia e Brazilit arrestoi një shtetas gjerman, i cili mblidhte para për përpunimin e skemës së fitimit në llotari, njofton BBC News.
Shkencëtarët japonezë arritën të zhvillojnë një teknologji të re që lejon përcaktimin me një përpikëri deri në 80% të përmbajtjes së ëndrrës së njeriut.
Në fundin e oqeanit, në rajonin e Trekëndëshit të Bermudeve, një grup shkencëtarësh kanadezë gjetën një qytet të humbur.
fakte interesante, Trekëndëshi i Bermudeve
Në Japoni zhvilluan një aplikim-përkthyes për telefonat celularë, me ndihmën e të cilit njerëzit që flasin në gjuhë të ndryshme mund të komunikojnë me njëri-tjetrin.
Sipërmarrësi nga shteti australian Tasmania ka ndërmend të shndërrojë një morg lokal në një motel të pazakontë. Sipas planit, ambjentiet për autopsi dhe frigoriferë do të rindërtohen në dhoma hoteli.
Një kompani e vogël britanike prodhoi një benzinë unikale - karburanti është bërë nga ajri dhe uji. Teknologjia revolucionare premton të ndihmojë në zgjidhjen e krizës energjetike globale.
Në artikullin e botuar në revistën “Nature” ekspertët nga Australia, Britania
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2012
1
4
6
7
13
14
16
18
20
21
27
28