×
fakte interesante, Maj 2012
Avioni “Solar Impulse” që punon me energji diellore, në prag u drejtua nga Zvicra në fluturimin e tij të parë ndërkontinental. Sot ai përfundoi ndalesën ndërmjetëse në Madrid.
Varësia nga lojërat elektronike (video games) është përfshirë nga Shoqata Amerikane Mjekësore në listën e çrregullimeve mendore zyrtarisht të diagnostikueshme.
Sipas studimit të paraqitur së fundmi nga Zyra e Statistikave Kombëtare në Mbretë
Shkencëtarët gjermanë zbuluan në trurin e majmunit Makaka neurone të lidhura me
Për herë të parë në historinë e Forcave Ushtarake Detare (FUD) mbretërore britanike një grua merr komandën e një luftanije të mëdha.
Eklipsi i ngjashëm me një rreth unazor diellor u vu re natën e së dielës në rajonin e Paqësorit.
Në ankandin e Nju Jorkut një person për një milion dollarë bleu një skelet dinozauri të ruajtur mirë.Skeleti i përket llojit aziatik Tyrannosaurus Bataar, kafshës së ngjashme me Tyrannosaurus Rex shtatëmetërsh nga Amerika e Veriut.
Kompania më e madhe në Japoni për prodhimin e kopertonave të automjeteve “Bridgestone
Kompania amerikane “Pegasus Holdings” planifikon të ndërtojë një qytet me emrin &ldquo
Pacientët tërësisht të paralizuar mund të drejtojnë manipulatorin dhe të zhvendosin objektet duke përdorur vetëm fuqinë e mendimit.
Letra, e shkruar nga Edgar Allan Poe në vitin 1837, u shit në ankand në SHBA
Studentët e Cornell University në SHBA krijuan një pajisje të aftë të transformojë fjalët nga gjuha e gjesteve në gjuhën e zakonshme të shkruar.
Historianët e artit nga Universiteti i Riverside (Caliphornia) shpresojnë të përcaktojnë njer
Dy pensionistet britanike Betty Smith (90 vjet) dhe Beryl Renwick (86 vjet) morrën çmimin Sony Academy
Kompania japoneze Fujitsu” ka përpunuar një qafore që monitoron shëndetin e qenit.
Shkencëtarët gjermanë kanë arritur të kuptojnë natyrën e urisë dhe na bëjnë thirrje ne që të perceptojmë drejtë sinjalet e organizmit.
Fotografia më e suksesshme e Tokës deri më sot nga kozmosi konsiderohej Blue Marble, e bërë që në vitin 1972 me aparatin Apollo 17, dhe që atëherë vetëm rinovohet me përpjekjet e NASA-s.
Depozitimi i dhjamit akumulohet në trup shumë më shpejt nga ç’mendohej më par
Krijesa misterioze nga thellësitë e detit, origjinën e së cilës
Specialistët e Qendrës finlandeze të Kërkimit Teknik VTT përfunduan studimin e dy shisheve birre të mesit të shekullit të XIX. Ato u gjetën verën e vitit 2010 në anijen e mbytur në fund të Detit Balltik.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2012
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2012
2
5
6
12
13
19
20
23
26
27
28
29
30
31