×
fakte interesante, Shkurt 2012
Çelësat e automobilit Ferrari, 100 maskat e Dukeshës së Kembrixhit, valixhja me veshje
Në Turqi e gjet një Bibël, mosha e së cilës mund t’i tejkalojë 1.500 vjetët. Ajo është shkruar në gjuhën amtare të Jezu Krishtit - aramaike.
Elefantët e lashtë, po ashtu si dhe ata bashkëkohorë, kanë jetuar dhe
Shkencëtarët nga Instituti i Problemeve Fiziko-kimike dhe Biologjike të Pedologjisë arritën të rrisin një filiz bime nga fara e gjetur në shtresat e akullit të ngricës së përjetshme.
Shkencëtarët e SHBA dhe Australisë zbuluan në distancën prej 260 milionë vjet drite nga Toka një “vrimë të zezë” unikale, e cila arriti të mbijetojë në kataklizmën e tmerrshme që asgjësoi galaktikën xhuxhe.
Ekuilibristi Nick Wallenda do të bëhet njeriu i parë, i cili në më shumë se 100 vjet, do të kalojë në litarin e tendosur mbi ujëvarën e Niagarës. Kjo ngjarje do të ndodhë gjatë këtij viti.
Shenjat e afrimit të pranverës i ndjenë këto ditë mbi vete banor
Qentë janë bërë audienca kryesore e klipit të reklamës që u shfaq të hënë në mbrëmje në televizionin britanik.
Në jug të Spanjës u zbuluan vizatime, të cilat vlerësohen si petroglifet më të lashta, të bëra nga dora e njeriut.
Vrima e zezë Sagittarius A*  (Sgr A*), e cila ndodhet në qendër të galaktikës sonë, me një intensitet të paparë përpin grumbujt e asteroideve.
Në Namibi shkencëtarët gjetën eshtrat e kafshëve më t
Pasagjerja e aeroplanit, që po kryente fluturimin sipas itinerarit Moskë - Yuzhno-Sakhalinsk, 45 vjeçarja Aigul Ko
Për herë të parë në histori u bë publik audioregjistrimi i zërit të Kancelarit të parë të Perandorisë Gjermane Otto von Bismarck 114 vjet pas vdekjes së tij.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Shkurt 2012
Kalendari i ngjarjeve
Shkurt 2012
3
4
5
6
7
10
11
12
18
19
20
23
25
26
27
28