×
sigurimi, Prill 2013
Koreja e Jugut ka bërë publike 3 data të reja të provës së mundshme të raketës balistike të Koresë së Veriut. Parashikimi i mëparshëm - data 15 prill, ditëlindja e themeluesit të Koresë së Veriut Kim Il-Sung - nuk doli i justifikuar.
Letra e adresuar Presidentit të Gjermanisë, Joachim Gauck, e cila mund të përmbante lëndë eksplozive, u asgjësua, njoftoi ditën e premte për mediat Zëdhënësi i administratës së Kryetarit të shtetit.
Prokurori i Përgjithshëm i SHBA-së, Eric Holder, mbërriti në Shtëpinë e Bardhë për bisedime me Presidentin amerikan, Barack Obama, në lidhje me situatën në Boston, njoftojnë ditën e premte mediat lokale.
Të dyshuarit për kryerjen e sulmit terrorist në Boston, me sa duket, janë vëllezërit Xhohar Carnaev dhe Tamerllan Carnaev nga Çeçenia, njofton policia lokale.
Disa shpërthime ndodhën në shtëpinë, të cilën policia e Bostonit (USA) e rrethoi në kërkim të terroristit të dyshuar.
Familja franceze prej 7 pjesëtarësh, e cila u morr peng më 19 shkurt të vitit 2013 nga militantët e grupit islamik nigerian "Boko Haram" në veri të Kamerunit, u lirua dhe iu dorëzua autoriteteve të vendit afrikan, njoftoi të premten administrata presidenciale e Kamerunit.
sigurimi, Franca, peng, Kameruni
Sipas versioneve të policisë, ka mundësi që të ketë ndonjë lidhje midis vrasjes së policit në territorin e Massachusetts Institute of Technology dhe sulmit terrorist në Maratonën në Boston, njoftoi të premten Kanali televiziv amerikan CNN.
Autoritetet amerikane miratuan vendosjen e dy sistemeve të mbrojtjes antiraket "Patriot" në Jordani, në kufi me Sirinë, njoftoi të premten gazeta saudite "Asharq Al-Awsat", duke iu referuar burimeve jordaneze të informacionit.
Gjykata e qytetit koreano-jugor Suwon dënoi një 43-vjeçare nga Koreja e Veriut me 4 vjet burg në bazë të aktakuzës për spiunazh në favor të Koresë së Veriut, njoftuan të premten mediat e Koresë së Jugut.
Shpërthimi në uzinën e prodhimit të plehrave kimike në Texas të SHBA-së mund të jetë një sulm terrorist, deklaron policia e shtetit.
Amerikani, i cili dyshohet se i ka dërguar letrat me ricinë Barack Obamës dhe Senatorit nga Misisipi Roger Wicker, punonte si sozia e Elvis Presley.
Izraeli nuk dëshiron ndonjë konflikt ushtarak, por është i gatshëm të
Autoritetet e shtetit të Texas-it paralajmërojnë banorët lokalë në lidhje me mundësinë e kontaminimit të ajrit me substanca toksike pas shpërthimit në uzinën e prodhimit të plehrave kimike.
Autoritetet e Emirateve të Bashkuara Arabe njoftuan mbi arrestimin e shtatë anëtarëve t
Në ishullin jugor japonez të Okinawa-s sot do të vendosen për një periudh
Një tjetër shpërthim mund të ndodhë në uzinën e prodhimit të plehrave kimike në afërsi të qytetit të Waco në Texas, njoftoi kanali televiziv CNN.
Një shpërthim i fuqishëm ndodhi në uzinën e prodhimit të plehrave kimike pranë qytetit të Waco, Texas.
Në qytetin sirian të Aleppo-s forcat opozitare dhe trupat qeveritare shpallën një armëpushim të përkohshëm, për të garantuar sigurinë e bashkëpunëtorëve të organizatave humanitare.
Koreja e Jugut ka rënë dakord të blejë 36 helikopterë luftarakë &ldquo
Sipas fjalëve të Zv. Ministrit rus të Situatave të Jashtëzakonshme, Pavell Popov
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2013
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2013
6
7
13
14
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30