×
sigurimi, Shkurt 2013
Rusia është seriozisht e shqetësuar nga planet amerikane të mbrojtjes antiraket, deklaroi Sekretari i Këshillit të Sigurimit të Federatës Ruse, Nikollai Patrushev, gjatë një takimi në Moskë me Kreun e Byrosë së Sigurimit Kombëtar të Polonisë, Stanislaw Koziej.
Task Forca e anijeve dhe luftanijeve të Flotës Ushtarake Detare ruse në Detin Mesdhe mund
Presidenti i Somalisë, Hassan Sheikh Mohamud, shprehu iniciativën e vet në lidhje me shpalljen e
"Ne kemi kohë që mbështesim idenë e reduktimit të arsenaleve bërthamor
Gjermania do të kërkojë largimin e plotë të armëve bërthamore amerikane nga territori i Republikës Federale të Gjermanisë, thuhet në raportin vjetor mbi çarmatimin, të miratuar sot nga Kabineti i Ministrave.
Rusia do të themelojë Departamentin e lidhjes operative të Flotës Ushtarake Detare pë
Konferenca ndërkombëtare për çështjen e sigurisë evropiane do të
Pjesa kontinentale e Shteteve të Bashkuara të Amerikës përfshihet brenda rrezes së
Rusia do të vazhdojë të rrisë potencialin e vet mbrojtës me marrjen parasysh të kërcënimeve të parashikuara, deklaroi Presidenti i Rusisë Vladimir Putin në mbledhjen e kolegjiumit të Ministrisë së Mbrojtjes të vendit.
Siç deklaroi gjatë procesit gjyqësor ndaj Bradley Manning prokurori amerikan, Kreu i "Al-Qaeda" ka përdorur të dhënat e faqes së Internetit “WikiLeaks” për aktivitetet e veta terroriste.
Tre bateri lëshimi të kompleksit "Topol-M", të cilat do të përfshihen n
Irani po zhvillon programin e prodhimit të plutoniumit, i cili përbën në vetvete një mënyrë alternative për krijimin e bombës atomike, përveç pasurimit të uraniumit, njofton gazeta britanike "The Daily Telegraph".
Kontigjenti i trupave franceze do të fillojë të largohet nga Mali në muajin mars të këtij viti, ashtu siç dhe ishte planifikuar. Kjo u deklarua sot nga Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme franceze, Philippe Lalliot.
Veteranët e anijeve shoqëruese arktike të viteve të Luftës së Dytë Botërore do të nderohen me medalje për trimërinë e treguar, njoftoi Qeveria britanike.
Shkaku i aksidentit me raketëmbajtësen ruse "Zenit" (russ. "Зенит"), që ndodhi më 1
Rusia dhe SHBA-ja gjetën mënyrën për zgjidhjen e mosmarrëveshjes në lidhje me mbrojtjen amerikane antiraket.
Anijet e Forcave Ushtarake Detare ruse në vitin 2015 do të operojnë në mënyrë konstante si pjesë e një task force në Detin Mesdhe.
Ministria e Mbrojtjes e Rusisë është e interesuar për blerjen e makinave të
Projekti i programit federal rus për kundërvënien ndaj rreziqeve kërcënuese kozmike do të ketë tani shans për një zhvillim të mëtejshëm. Pas shpërthimit të meteoritit në rajonin e Uraleve, siç është raportuar nga mediat ruse, projekti iu dorëzua Zëvendëskryeministrit Dimitri Rogozin.
Komanda e ushtrisë amerikane planifikon që pas vitit 2014 të lërë në Afganistan deri në 12 mijë ushtarakë, njoftoi Ministri i Mbrojtjes i Gjermanisë Thomas de Maiziere, duke u referuar tek fjalët e Kreut të Pentagonit Leon Panetta.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
Shkurt 2013
Kalendari i ngjarjeve
Shkurt 2013
2
3
9
10
16
17
23
24