×
sigurimi, Maj 2012
Avioni amerikan i telekomanduar sulmoi një natë më parë në jug të Jemenit një kolonë makinash të "Al Qaeda-s".
Reduktimi i forcave të misionit policoro-civil të Bashkimit Evropian në Kosovë EULEX do të fillojë në mes të qershorit, njoftoi një burim diplomatik në Bruksel.
Policia daneze arrestoi dy vëllezërit somalezë të dyshuar për planifikimin e
"Kaskat blu" kremtojnë festën e tyre. 29 Maji është Dita Ndërkombëtare e Paqeruajtësve të OKB-së. Data nuk është zgjedhur rastësisht. Pikërisht në këtë ditë, më 29 Maj të vitit 1948, filloi punë në Palestinë misioni i parë paqeruajtës i OKB-së.
Sot Pakistani realizoi provat e suksesshme të raketës “Hatf IX” me rreze të shkurtër veprimi, e cila është në gjendje të mbajë mbushje bërthamore. Për këtë njoftoi departamenti ushtarak i vendit.
Siç transmeton kanali televiziv “NTV”, sot si rezultat i një sulmi terrorist në Turqi të paktën 19 vetë janë plagosur, gjatë prej të cilëve ndodhen në gjendje kritike, mbeti i vrarë një bashkëpuntor i organeve ligjore.
Presidenti i Francës François Hollande sot në mëngjes mbërriti në një vizitë në Afganistan, njoftojnë mediat franceze. Atë e shoqërojnë Ministri i Mbrojtjes Jean-Yves Le Drain dhe Kreu i Ministrisë së Punëve të Jashtme Laurent Fabius.
India zhvilloi sot testimin e suksesshëm të radhës të raketës të drejtuar zenit me rreze të shkurtër veprimi "Akash".
Koreja e Veriut është gati të realizojë testimin bërthamor nëntokësor, nevojitet vetëm vendimi politik, deklaroi Zëdhënësi zyrtar i Ministrisë së Mbrojtjes të Koresë së Jugut Kim Min Soeng.
Në kantjerin në Portsmouth në shtetin amerikan Maine zjarrfikësit vazhdojnë të luftojnë me zjarrin që përfshiu ditën e mërkurë nëndetësen bërthamore "Miami".
Hetimi i Komitetit Amerikan për Çështjet e Forcave të Armatosura të Kongresit të SHBA zbuloi se në sistemin amerikan të armatimeve përdoren më shumë se një milion komponentë të falsifikuar (counterfeit).
Vendet e NATO-s i përmbahen një pozite unanime në lidhje me planin e transferimit të drejtimit të veprimeve luftarake në vend autoriteteve pushtetore afgane. Për këtë deklaroi Presidenti amerikan Barack Obama gjatë mbylljes së Samitit të NATO-s në Çikago.
Tema kryesore e samitit të NATO-s në Çikago u bë tërheqja e trupave nga Afganistani.
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen njoftoi mbi përfundimin e fazës së parë të ndërtimit të sistemit të mbrojtjes antiraket (MAR) në Evropë. "Ne e quajmë këtë gatishmëri operative të ndërmjetme.
Rusia propozoi në samitin e vendeve të "G-8" në Camp David diskutimin e problemit të
Koreja e Veriut ka gjasa të mos zbatojë embargon e OKB-së për eksportin e
Nëse do të rriten vallë në vitet e afërta eksportet e gjuajtësve vendas, çfarë aeroplanësh dhe në ç’sasi do të marrin ushtarakët rusë? Këto dhe çështje të tjera diskutuan pjesëmarrësit e tryezës së rrumbullakët, e cila u zhvillua sot në Radiokompaninë “Zëri i Rusisë”.
Ushtria e Republikës së Sudanit të Jugut së shpejti do të pajiset me komplekse moderne raketore kundërajrore, njofton Agjencia Reuters me referim tek fjalët e përfaqësuesit të Ministrisë së Mbrojtjes të vendit Philip Aguer.
Pentagoni përpunoi planin për dhënien e goditjeve ajrore mbi objektet bërthamore të Iranit, deklaroi sot Ambasadori amerikan në Izrael Daniel Shapiro.
Koreja e Veriut rifilloi ndërtimin e reaktorit eksperimental me ujë të lehtë. Në
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2012
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2012
4
5
6
9
12
13
16
19
20
23
26
27
28
31