×
sigurimi, Mars 2012
Gjatë një bastisje të ndërmarrë nga policia në jug të Francës u arrestuan 20 islamistë radikalë, të cilët mund të kenë qenë të lidhur terroristin e vrarë Mohammed Merah.
Ministri i Mbrojtjes i Japonisë Naoki Tanaka dha urdhër për të rrëzuar raketën e Koresë së Veriut, në qoftë se ajo ose fragmentet e saj do të bien në territorin japonez.
Koreja e Veriut realizoi të premten lëshimin provë të raketës me rreze të shkurtër veprimi nga brigjet e veta perëndimore, njoftojnë mediat e Koresë së Jugut me referim tek burimet ushtarake në Seul.
Më shumë se 150 mostra të prodhimeve të destinacionit ushtarak janë paraqitur nga Rusia në ekspozitën e 7-të ndërkombëtare të armatimeve tokësore dhe ushtarako-detare DEFEXPO 2012.
Rusia nuk do të pajtohet me zbatimin e sistemit të mbrojtjes antiraket (MAR) në atë formë, në të cilën projekti ekziston tani. Pavarësisht nga rezultati i zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara, Moska do të vazhdojë të insistojë në dhënien asaj të garancive juridike të mosdrejtimit të mbrojtjes evropiane atiraket kundër Federatës Ruse.
Në Rusi po përpunohen pajimet luftarake për “ushtarin e së ardhmes”, me fjalë të tjera, për kostumin antiplumb të klasit të lartë. Provat për këtë risi me emërtesën “Ratnjik” ("Luftëtari"), duhet të fillojnë në qershor, ndërsa vitin e ardhshëm me to mund të furnizohet ushtria.
“Mbështetja e sigurisë së Izraelit është një nga prioritetet kyçe të Presidentit Barack Obama dhe Shefit të Pentagonit Leon Panetta.
Koreja e Veriut deklaroi se nuk do të refuzojë planet e veta për lë
Ekspertët rusë dhe amerikanë do të punojnë në lidhje me aspektet teknike
SHBA planifikojnë të dislokojnë sisteme të mbrojtjes antiraket (MAR), përveç territorit të Evropës, edhe në Lindjen e Mesme dhe Azi. Për këtë deklaroi zëdhënësi i Pentagonit.
Njësia e shtatë e luftanijeve të Flotës ushtarake ruse të Paqë
Skuadra e shtatë e Ministrisë së Situatave të Jashtëzakonshme (MSJ) të Rusis
Në Japoni vazhdon të mbetet në veprim vetëm një prej 54 reaktorë
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev ka kritikuar qëndrimin e NATO-s ndaj çështjes që ka të bëjë me krijimin e mbrojtjes evropiane antiraket.
Sistemet disponuese më moderne të armatimeve i lejojnë Rusisë të ndihet plotësisht
Komuniteti euroatlantik i sigurisë, hë për hë, është një mit, por ky mit duhet bërë realitet. Kështu deklaroi Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev duke marrë fjalën në Moskë, gjatë konferencës shkencore dhe aplikime praktike të Këshillit Rus për Çështjet Ndërkombëtare.
Polica pezulloi bisedimet me Mohammed Merah, i dyshuar për vrasjen e fëmijëve në kolegjin hebraik në Tuluzë, dhe kaloi në taktikën e frikësimit të tij.
I dyshuari për sulmin në kolegjin hebraik në Tuluzë Mohammed Merah u vra gjatë inkursionit policor të ndërmarrë nga forcat speciale në apartamentin e tij, njofton Kanali televiziv francez BFM.
Në Francë filloi kërkimi intensiv i vrasësit, i cili qëlloi për vdekje me armë zjarri në jug të vendit për shtatë ditët e fundit 3 fëmijë dhe 4 persona të rritur.
Rusia që nga dita e martë (20 mars) do të pezullojë përkohësisht importet e derrave të gjallë dhe bagëtive (lopëve, viçave, dhive e deleve) nga Bashkimi Evropian.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2012
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2012
2
3
4
9
10
14
15
16
17
18
21
24
25
31