×
sigurimi, Janar 2012
Në vitin 2012 në Rusi do të krijohen dy raketa nga më të fundit
Kompania britanike Cobalt Light Systems ka krijuar një skaner, i cili është i aftë të zbulojë lëndën ekspolozive në gjendje substance të lëngshme.
Irani ka filluar prodhimin e municioneve të drejtuara me lazer, që tashmë janë pagë
Situata rreth programit bërthamor iranian mund të ndryshojë. Për këtë deklaroi Ministri i Jashtëm i Iranit Ali Akbar Salehi, i cili ndodhet aktualisht me një vizitë në Adiss Ababa.
Dy bombardues strategjikë Tu-95MS së bashku me interceptuesit luftarakë të lartësive të
Ekspedita në Detin Mesdhe e grupit të luftëanijeve aeroplanmbajëse të Flotës Ushtarake Detare të Rusisë përkoi në kohë me kufizimin e pranisë ruse në Sudan.
Bashkimi i forcave raketore ruse Teikovo, të cilat janë dislokuar në rajonin Ivanovo, kët
Mbrojtja ajrore-kozmike (MAK) e Rusisë do të riarmatoset plotësisht, deri në vitin 2020, me kompleksin e kombinuar raketor zenit, “Pancir-C1” dhe me komplekse C-400 dhe “Vitjaz”. Këtë e bëri të ditur përfaqësuesi zyrtar i MAK-së, koloneli Aleksei Zollotuhin.
"Mbi bazë të rezultateve të vizitës së punës në trupat
Buxheti ushtarak i Ukrainës në vitin 2012 do të përbëjë 16.4 miliardë hryvnia (rreth 2 miliardë $) ose 1.1% të BPP së vendit.
Presidenti i FR-së, Dimitrij Medvjedev nënshkroi urdhërin mbi kthimin në atdhe të kontigjentit ushtarak, që merr pjesë në operacionet e OKB-së në mbështetje të paqes në Sudan.
Në Rusi po përkujtojnë viktimat e atentatit në aeroportin e Moskës Domodedovo. Fiks një vit më parë, më 24 janar 2011, një terrorist kamikaz, hodhi në erë eksplozivin e shahidit mbërthyer në brez.
Pavarësisht nga kërcënimet e Iranit aeroplanmbajtësja amerikane “Abraham Lincoln” së bashku me luftanijet e mbështetjes kaloi nëpër Ngushticën e Hormuzit dhe vijoi lundrimin drejt Gjirit Persik. Kalimi përmes ngushticës u krye pa ndonjë incident.
Deri në fund të gjashtëmujorit të parë të vitit 2012 Rusia do të furnizojë Afganistanin me 12 helikopterë Mi-17.
Forcat strategjike bërthamore të Rusisë aty nga viti 2018 do të marrin 8 n
Franca deklaroi se pezullon ndihmën ushtarake për ushtrinë afgane dhe dhënien e ndihmës në përgatitjen e luftëtarëve pas incidentit të sotëm tragjik në lindje të vendit.
Më shumë se një mijë ton ujë me përmbajtje të lart
Turqia e siguroi Iranin se sistemi i mbrojtjes antiraket (MAR) i NATO-s në Evropë nuk është i drejtuar kundër tij.
Shtetet e Bashkuara lëshuan në kozmos satelitin WGS 4 për sigurimin e ndërlidhjes me aparatet fluturuese të papilotuara që përdoren në Lindjen e Mesme dhe në Azi.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2012
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2012
1
2
3
5
7
8
14
15
18
21
22
28
29