×
sigurimi, Korrik 2011
Vendosja e sistemit të mbrojtjes antiraket (MAR) në Evropë mund të jetë parapërgatitje për dhënien e goditjes mbi Iranin.
Në Rusi u krijua Komisioni Ndërdikasterial për luftën kundër ekstremizmit. Sot Komisioni zhvilloi mbledhjen e vet të parë, në të cilën u diskutuan ngjarjet e fundit tragjike në Norvegji.
Irani ka arritur në zhvillimin e programit të vet bërthamor në fazën, në të cilën nuk mund të ndalet më, deklaroi Ministri i Jashtëm i Iranit.
Në Bruksel u mblodhën ekspertët e Bashkimit Evropian të sferës së luftës kundër terrorizmit.
Sistemi amerikan i mbrojtjes antiraket (MAR) në Evropë është bërë objekt beteje
Delegacioni rus, i cili vizitoi para pak kohësh SHBA, nuk arriti dot ta bindë palë
Atyre që kanë ndjekur me vemendje të përqendruar çështjen e Anders Breivik u lindin plotësisht natyrshëm pyetje që kërkojnë përgjigje.
SHBA dhe Rusia do të takohen në fillim të gushtit në stërvitjet e përbashkëta ushtarake të sigurisë bërthamore.
Në qytetin Astrakhan, pranë Vollgës, sot do të dalin përpara gjyqit 3 pasues të Islamit radikal, të cilët akuzohen për sulme ndaj policëve, trafikim të paligjshëm dhe vjedhje të armëve të zjarrit.
Grupi i inspektorëve nga italia filloi fluturimin inspektues mbi territorin e Rusisë në kuadër të Traktatit Ndërkombëtar të Qiejve të Hapur.
SHBA janë të hapura për dialog me Korenë e Veriut, por nuk bien dakord për shtyrjen e bisedimeve në lidhje me çështjen bërthamore, deklaroi Sekretarja Amerikane e Shtetit Hillary Clinton.
Rusia dhe SHBA po zhvillojnë negociata në Uashington në lidhje me çështjen e vendosjes në Evropë të elementeve të sistemit amerikan të mbrojtjes antiraket.
Siç njofton Agjencia RIA Lajmet, ushtarakët iranianë rrëzuan në rajonin e uzinës së pasurimit të uraniumit “Fordu” një aparat fluturues të papilotuar amerikan.
Dy shpërthime të fuqishme tronditën sot kryeqytetin e Bullgarisë. Ato buçitën përpara godinave të partive politike. Fuqia e mekanizmave shpërthyes përbëri rreth 150 gram në ekuivalent tritoli.
Shërbimi Federal i Sigurimit të Rusisë arriti të parandalojë një sulm të madh terrorist në transport. Për këtë njoftoi Kreu i këtij dikasterit Aleksandër Bortnikov. Akti terrorist planifikohej të kryhej në rajonin e kryeqytetit rus. Janë arrestuar 4 persona.
Zgjerimi i bashkëpunimit në sferën e gazit, hyrja e Rusisë në OBT, perspektivat e përfundimit të Traktatit mbi sigurinë evropiane - këto janë temat kryesore të samitit ruso-gjerman që do të zhvillohet në Hannover.
SHBA filluan tërheqjen e trupave të veta nga Afganistani. Sot nga ky vend u larguan 650
Shqyrtimit të një çështje të pazakontë ia hyri të enjten Gjykata Administrative e qytetit Köln. Farmacistja 68-vjeçare Elke Koller kërkon heqjen e 20 bombave amerikane nga depot ushtarake të aerodromit Bϋchel, të Rheinland-Pfalz.
Mbi një rritje të konsiderueshme të sulmeve të piratëve në dete dhe oqeane flitet në raportin e publikuar në Londër të Byrosë Ndërkombëtare Detare.
Si të paktën 60 shtetas bullgarë u arrestuan të martën në
Bullgaria, sigurimi, arrest, grupim kriminal
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Korrik 2011
Kalendari i ngjarjeve
Korrik 2011
1
2
3
4
5
9
10
11
13
16
17
21
23
24
30
31