×
sigurimi

Autoritetet e Krimesë kanë filluar bashkëpunimin me Flotën ruse të Detit të Zi për ruajtjen e rendit publik dhe mbrojtjen e objekteve me rëndësi jetike të autonomisë.

Kryeministri i Krimesë Sergei Aksenov të shtunën në mëngjes doli me një mesazh të jashtëzakonshëm. Në të ai iu drejtua Presidentit të Rusisë Vladimir Putin me kërkesën për ndihmë në sigurimin e paqes dhe stabilitetit në territorin e republikës autonome.

Për pjesëmarrje në ceremoninë e hapjes së Olimpiadës Dimërore në Soçi do të vijnë 44 kryetarë shtetesh të ndryshme. Ndërsa gjithsej Lojrat Olimpike do t’i vizitojnë rreth 60 udhëheqës të vendeve të botës, tha gjatë një interviste në radio sot Sekretari i shtypit i Presidentit të Rusisë, Dimitri Peskov.

Presidenti rus Vladimir Putin falenderoi partnerët e huaj për ndihmën e dhënë në garantimin e sigurisë së Lojrave Olimpike në Soçi.

Presidenti amerikan Barack Obama të premten, në një intervistë me gazetarët e televizionit amerikan, duke iu përgjigjur pyetjes - nëse do t’u këshillonte ai miqve të vet më të ngushtë për të shkuar në Lojrat Olimpike Dimërore - u përgjigj si vijon: "Unë do t’u thoja atyre se Soçi është vend krejtësisht i parrezikshëm".

Para tërheqjes së forcave ndërkombëtare nga Afganistani duhet të zbatohet programi për stabilizimin e situatës në vend, deklaroi sot Ministri i Mbrojtjes i Federatës Ruse, Sergei Shoigu (Sergey Shoygu) pas bisedimeve me homologun e tij kazakistanas, Adilbek Xhaksibekov (Adilbek Dzhaksybekov).

Deri në vitin 2016 nëndetëset ruse "do t’i veshin" me një mbulesë të posaçme pëlhure duke përdorur për këtë qëllim materiale komposite (composite), të cilat lejojnë përmirësimin e ndjeshëm të maskimit të tyre nga hidrolokatorët e kundërshtarit.

Kryqëzori i rëndë raketor bërthamor i Flotës Veriore të Rusisë "Pjetri i Madh" (russ. "Петр Великий") ka marrë pjesë në sigurimin e fazës së dytë të transportimit të armëve kimike siriane, duke e kryer këtë operacion së bashku me anijet luftarake të Kinës, Danimarkës dhe Norvegjisë, njoftuan në Ministrinë ruse të Mbrojtjes.

Shefi i Departamentit për Siguri dhe Çarmatim i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, Mihaill Uljanov (Mikhail Ulyanov), njoftoi të mërkurën se Rusia dhe Kina do të garantojnë sigurinë e ngarkimit dhe nxjerrjes së armëve kimike në ujërat territoriale të Sirisë.

SHBA-ja është gati të tërheqë plotësisht trupat nga Afganistani nëse marrëveshja dypalëshe e sigurisë nuk do të nënshkruhet, deklaruan në Shtëpinë e Bardhë.

Koreja e Jugut do të zhvillojë këtë javë stërvitje ushtarake intensive, të cilat i përkushtohen përvjetorit të tretë të bombardimit të ishullit kufitar të saj prej ushtarakëve koreanoveriorë.

Sekretari për shtyp i Presidentit të Rusisë, Dimitri Peskov, mendon se komunikimi qeveritar që ekziston në vend mundëson mbrojtjen e sigurisë së bisedave të zyrtarëve të lartë të vendit.

Në jug të Rumanisë filluan punët për dislokimin e kompleksit evropian të mbrojtjes antiraket që po krijohet nga SHBA-ja dhe NATO. Në ish bazën ushtarake ajrore në Deveselu aty nga viti 2015 do të vendoset kompleksi multi-qëllimor amerikan i mbrojtjes kundërajrore "Aegis", i cili është i pajisur me raketa interceptuese "Standard-3".

Në qytetin gjerman Leuna (territori federal i Sachse-Anhalt) në pjesën qendrore të vendit janë gjetur sot substanca kimike luftarake, të ruajtura që nga koha e Luftës së Dytë Botërore, njoftoi policia lokale.

Korporata Google prezantoi shërbimin e quajtur Project Shield që ka për qëllim mbrojtjen e faqeve të Internetit nga sulmet kibernetike të motivuara politikisht.

Ministria e Mbrojtjes Kombëtare e Venezuelës ka vënë zyrtarisht në veprim 6 grupe monitorimi dhe kontrolli të hapësirës ajrore në përbërje të Komandës së bashkuar të mbrojtjes ajroro-kozmike të sapokrijuar në Forcat Ushtarake Ajrore të vendit (CODAI).

Ministria e Mbrojtjes e Brazilit ka ndërmend deri në mes të vitit 2014 të nënshkruajë një kontratë me Rusinë për blerjen e sistemeve të mbrojtjes kundërajrore për të mundësuar sigurinë në Lojrat Olimpike Verore në vitin 2016.

Hetuesit arrestuan dy vahabistë nga Kaukazi i Veriut, të cilët po përgatisnin një sulm terrorist në qarkun e Kirovit, gjatë të cilit mund të humbisnin jetën qindra njerëz, njoftoi të martën Zëdhënësi i Komitetit Hetimor të Rusisë Vladimir Markin.

Përpara godinës së Dumës Shtetërore të Rusisë në qendër të Moskë është vendosur një mbrojtje e përforcuar.

Qeveria braziliane ka filluar zhvillimin e një poste elektronike të sigurtë, e cila do të mbrojë korrespondencën zyrtare nga shërbimet e inteligjencës amerikane.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31