×
Shën Petersburgu, 2011
Kompleksi i kostruksioneve mbrojtëse e shpëtoi Shën Petersburgun nga përmbytja q
Cikloni atlantik “Patrik” ka sjellë një mot të stuhishëm në qytetin rus Shën Petersburg.
Uragani “Patrick” kaloi me një shtrirje të gjerë nëpër territorin e Finlandës dhe e braktisi vendin vetëm këtë pasdite. Tani uragani po lëviz në drejtim të Shën Petersburgut.
Rreth 500 persona u arrestuan të martën në mbrëmje gjatë zhvillimit të aksioneve të pasanksionuara të protestës nga ana e forcave opozitare në Moskë dhe Shën Petersburg.
Aeroplani dy-vendësh me motor të lehtë “Sierra” u nis nga aerodromi “Gorelovo” në periferitë e Shën Petersburgut më 3 dhjetor në orën 16:00, kurse më 16:24 u rrëzua në rajonin Krasnoe Sello.
Për shkak të kushteve të pafavorshme të motit të hënë
Për shkak të telefonatës paralajmëruese në lidhje me minimin e trenit
Një tank i viteve të Luftës së Dytë Botërore u ngrit sot nga fundi i lumit Neva në Shën Petersburg.
Një aktivitet i pazakontë u zhvillua në Shën Petersburg. Gati 100 veta u mblodhën në Sheshin Dvorcovaja me qëllim që të shpërndajnë retë me anë të fuqisë së mendimit.
Sot në Shën Petersburg nën kryesinë e Vladimir Putin po zhvillohet mbledhja e Këshillit të Kryetarëve të Qeverive të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (OBSH ose SCO).
Elton John do të mbajë sot një koncert me këngët e veta më të mira në Shën Petersburg. Në Rusi ai mbërri së bashku me rock grupin Elton John Band në kuadër të Greatest Hits Tour.
Punëtorët e uzinës së Ford nën Shën Petersburg zhvilluan një grevë paralajmëruese. Në këtë aksion proteste, që u zhvillua natën e kaluar, morrën pjesë 450 veta.
6 karavidhe australiane me gjymtyrë të kuqe do të “monitorojnë” cilësinë e pastrimit të ujit të pijshëm në Shën Petersburg.
Shën Petersburgu, uji i pijshëm, karavidhet, kërmijtë
Kryeministri rus Vladimir Putin mori pjesë në inaugurimin e kompleksit të strukturave mbrojtëse të Shën Petersburgut. Ai e quajti përfundimin e ndërtimit të digës ngjarje historike.
Erërat e fuqishme dhe shirat e rrëmbyer kanë pushtuar tashmë për disa ditë me radhë Shën Petersburgun.
Forumi i Dytë Ndërkombëtar i Filmit në Shën Peterburg u hap në godinën e Teatrit Mihaillovski me premierën e filmit artistik “Lëkura në të cilën jetoj unë” të regjisorit spanjoll Pedro Almodovar.
Kryetari i qeverisë së Federatës Ruse ndodhet sot me një vizitë pune në Shën Petersburg.
Tablloja e piktorit të famshëm venecian Giorgio da Castelfranco “Stuhia” (“Storm”) u ekspozua në Muzeun Ermitazh të Shën Petersburgut. Tablloja u soll për herë të parë në Rusi nga Galleria dell’Accademia në Venecia.
Aeroplanmbajtësja e parë atomike ruse do të konstruktohet aty nga viti 2023. Për këtë njoftoi Kreu i Korporatës së bashkuar të ndërtimit të anijeve Roman Trocenko në Sallonin Ndërkombëtar Ushtarako-Detar në Shën Petersburg.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31