×
kufiri, Tetor 2013

Rojet kufitare ruse filluan të vendosin tela me gjemba në kufirin me Ukrainën.

Autoritetet e Venezuelës njoftuan se gjatë fundjavës u qëlluan dhe rrëzuan dy avionë me motor të lehtë, të cilët kishin kaluar kufirin ajror të vendit ilegalisht.

Të mërkurën pozicionet e grupit radikal ISIL («Shtet islamik në Irak dhe Levant") pranë qytetit të Azazit u qëlluan me 4 predha artilerie nga Forcat e Armatosura turke.

Në samitin e ardhshëm të BE-së, i cili do të mbahet më 24-25 tetor, në mes tjerash do të shtrohet për diskutim edhe çështja e alokimit të fondeve për përsosjen e politikave të migracionit. Për këtë njoftoi Përfaqësuesi zyrtar i Komisionit Evropian, Michele Cercone.

Forcat Ajrore të vetëmbrojtjes së Japonisë që nga korriku deri në shtator të këtij viti të paktën 80 herë kanë dërguar gjuajtësit për kapjen e avionëve kinezë për shkak të druajtjes së shkeljes të hapësirës ajrore të vendit.

Gjuajtësit e Forcave Ushtarake Ajrore të Vetëmbrojtjes japoneze u ngritën në ajër të mërkurën për shkak se tre avionë rusë u shfaqën në afërsi të territorit të vendit.

Turqia filloi ndërtimin e mureve në pjesët e kufirit me Sirinë, të cilat kalohen më shpesh në mënyrë të paligjshme.

Një njeri hodhi veten në erë natën e kaluar në një pikë kontrolli në kufirin ruso-ukrainas.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2013
1
2
3
5
6
8
10
11
12
13
14
16
18
19
20
21
23
24
25
26
27
29
30
31