×
kufiri, Maj 2013
Disa militantë të paidentifikuar në mëngjesin e 28 majit vranë tre ushtarë
Rojet kufitare të Rusisë dhe Bjellorusisë do të përdorin avionët pa
"4 gjuajtës turq, dy "RF-4" dhe dy "F-16", hynë në zonën e përgjegjësisë të fluturimeve të Athinës në zonën Samosi Jugor.
Gjatë kontrollit të dy automjeteve në kufirin mes Egjiptit dhe Libisë në bagazhin e
Tre anije patrulluese kineze hynë të enjten në ujërat e ishujve të diskutueshëm Senkaku (emërtimi kinez i tyre Diaoyu) në Detin e Kinës Lindore.
Ankaraja ka mbyllur për një muaj pikën e kalimin kufitar me Sirinë pas një shpërthimi të dyfishtë në kufirin turko-sirian më 11 maj, viktima të të cilit u bënë 51 persona, njoftuan mediat lokale.
Komanda tajvaneze njoftoi mbi planet e zhvillimit të stërvitjeve ushtarake 2-ditore në ngushticën Bashi, e cila ndan Tajvanin me Filipinet.
Ditën e dielë forcat japoneze të vetëmbrojtjes gjetën një n
Gjatë këtij viti Japonia ka ndërmend të vazhdojë diskutimin e problemit territorial të Ishujve Kurilet Jugore (Lindja e Largët e Rusisë) me përfaqësuesit e qeverisë ruse, deklaroi sot Kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe, në emisionin e kanalit televiziv "Fuji Television".
Sot rojet kufitare afgane dhe pakistaneze hapën zjarr kundër njëri-tjetrit. Sipas fjalë
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
1
2
3
4
5
7
8
9
11
12
14
16
17
18
19
20
21
25
26
27
29
30
31