×
kufiri, Tetor 2012
Anijet kineze të patrullimit ditën e martë dëbuan nga ujërat territoriale
Në Iran sot, siç pritet, do të fillojë stërvitjet ushtarake në zonat përgjatë kufirit me Irakun. Manovrat do të zgjasin 3 ditë. Në to do të përfshihen forcat ajrore dhe tokësore iraniane.
Autoritetet turke nuk po i mbyllin kufijtë dhe nuk e pengojnë fluksin e refugjatëve nga
Në kufirin e Libanit dhe Sirisë u rihapën pikat e kalimit kufitar Al Abudiyya dhe Al Arida, informoi të mërkurën Agjencia Kombëtare e Lajmeve të Libanit.
Diplomatë nga Kina dhe Japonia zhvilluan javën e kaluar një takim sekret në Shangai në përpjekje për të gjetur një zgjidhje të konfliktit rreth ishujve Senkaku / Diaoyu / në Detin e Kinës Lindore.
Çështja e përkatësisë së ishujve Diaoyu nuk duhet të diskutohet
Një grup prej 15 deputetësh të Parlamentit të Koresë së Jugut, pavarësisht protestës së Japonisë, zbarkoi sot në ishujt e diskutueshëm Takeshima (emri koreanojugor i tyre Tokto).
Njësitë e grupit islamik libanez “Hezbollah” po kalojnë nga kufiri me Izraelin në drejtim të kufirit me Sirinë. Për këtë njoftojnë sot mediat lokale.
Turqia po përgatitet të vendosë tanke dhe avionë luftarakë në kufirin me Sirinë. Për faktin, se pajisjet ushtarake do të vendosen në një bazë ushtarake në Diyarbakir, njoftoi sot shtypi turk me referim tek burimet në qeverinë turke.
Kina po forcon kufirin e saj me Korenë e Veriut me tela me gjemba nën tension
"Aleatët disponojnë të gjitha planet e nevojshme për të ruajtur sigurinë
Të paktën një person u vra dhe disa të tjerë u plagosën ditën e dielë në qendër të Damaskut si rezultat i një shpërthim që ndodhi në selinë e policisë siriane.
Kryeministri i Turqisë Rexhep Tayyip Erdogan deklaroi të enjten se vendi i tij nuk është
Artileria e ushtrisë turke vazhdoi këtë mëngjes dhënien e goditjeve mbi
OKB-ja dhe NATO-ja e dënuan incidentin me të shtënat me artilieri në kufirin mes Sirisë dhe Turqisë. Turqia iu drejtua Këshillit të Sigurimit të OKB-së me kërkesën për të marrë masa urgjente me qëllim të detyrimit të Sirisë për të ndaluar veprimet agresive. Të mërkurën një predhë artilerie, e lëshuar nga territori sirian, ra në një shtëpi të banuar në qytetit kufitar turk Akçakale.
Parlamenti i Turqisë po zhvillon tani një mbledhje me dyer të mbyllura për Sirin
konflikt, kufiri, Turqia, Siria, mbledhje e jashtëzakonshme
Në SHBA, në shkretëtirën e Arizonës në kufi me Meksikën, u hap zjarr me armë mbi patrullën kufitare. Një ushtar i stafit të rojes kufitare amerikane u vra dhe një tjetër u plagos.
Anijet e patrullimit kineze ditën e martë u vunë re në ishujt Diaoyu (Senkaku), të cilat janë objekt i mosmarrëveshjes midis Tokios dhe Pekinit.
Anijet e patrullimit kineze dhe tajvaneze ditën e hënë u panë sërisht në Ishujt Senkaku (Diaoyu), të cilat janë objekt i mosmarrëveshjeve territoriale midis Tokios dhe Pekinit.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2012
6
7
10
13
14
15
16
17
19
20
21
22
25
27
28
30