×
negociata, Qershor 2013

Krerët e shteteve anëtare të BE-së ranë dakord në një takim në Bruksel, për të filluar negociatat për pranimin e Serbisë në BE në janar të vitit 2014.

Rusia në vitet e ardhshme planifikon të rrisë prodhimin e energjisë bërthamore, duke përdorur reaktorët më bashkëkohorë dhe më të sigurt. Këtë e dekaloi më datë 26 qershor Presidenti Vladimir Putin gjatë një takimi me Kreun e Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (ANEA), Yukiya Amano në Moskë.

Rusia dhe Algjeria kanë një mendim unanim mbi faktin se kriza në Siri duhet të
Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian deklaruan mbi fillimin e negociatave për krijimin e zonës të tregtisë së lirë transatlantike. Sipas mendimit të ekspertëve, projekti ndjek më tepër qëllime politike se sa ekonomike.
Kancelarja gjermane Angela Merkel gjatë bisedimeve me Presidentin amerikan Barack Obama preku temën e pë
Presidenti afgan Hamid Karzai deklaroi se ai do të pezullojë bisedimet me SHBA-në mbi marrë
Presidenti i Afganistanit Hamid Karzai deklaroi se në të ardhmen e afërt në Katar
Kriza siriane, siç dhe pritej, është bërë një nga temat kryesore të axhendës së ditës së parë të Samitit të "Tetëshes së Madhe" në Irlandën e Veriut. Në prag të tij në media u dukën vlerësime mjaft të ashpra të pozicionit të Rusisë mbi zgjidhjen e konfliktit sirian: ato kanë shkruar se në këtë Samit Putini do të dalë i vetëm kundër gjithë partnerëve të tij.
Propozimi i Koresë së Veriut për të zhvilluar bisedime të drejtpërdrejta me Shtetet e Bashkuara të Amerikës "ka karakter krejtësisht demagogjik dhe është i llogaritur kryesisht për efekt propagande".
Pas bisedimeve emergjente me protestuesit, Kryeministri turk Recep Tayyip Erdogan u zotua të ngrijë projektin e ndërtimit në Parkun "Gezi" të Stambollit. Kryeministri turk shtoi se të ardhmen e projektit do ta përcaktojë referendumi.
Informacioni mbi përdorimin e armëve kimike në Siri do të jetë nj
Koreja e Jugut beson se dështimi i negociatave me Korenë e Veriut, të cilat ishin
Koreja e Veriut dhe Koreja e Jugut vendosën të mos i zhvillojnë bisedimet në nivel qeveritar, të planifikuara nga data 12-13 qershor në Seul, pasi nuk arritën të bien dakord në lidhje me listën e pjesëmarrësve të delegacioneve.
Në ditët e ardhshme pritet të mbahet takimi i ministrave të Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut. Kjo deklaratë është bërë nga Përfaqësuesi i Seulit, Kim Kheng Sok, i cili mori pjesë në negociatat me përfaqësuesit e Republikës Popullore Demokratike të Koresë (RPDK).
Përfaqësuesit e Koreve të Veriut dhe të Jugut ranë dakord të zhvillojnë bisedime në nivelin më të lartë qeveritar - për herë të parë që nga viti 2007.
Koreja e Veriut i propozoi Koresë së Jugut zhvillimin e bisedimeve në lidhje me Zonën e përbashkët industriale Kaesong në territorin e Koresë së Veriut në nivelin e punës së qeverive, njoftoi ditën e enjte Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve.
Delegacioni i opozitës turke mbërriti nga Stambolli në Ankara dhe filloi negociatat e drejtp
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
3
4
7
8
9
15
16
21
22
23
24
27
29
30