×
negociata, 2013

Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu dhe Lideri palestinez Mahmoud Abbas që prej disa vjetësh kanë komunikuar mes tyre me anë të ndërmjetësve në Londër, njofton të enjten faqja e Internetit e gazetës më të madhe izraelite "Yedioth Ahronoth".

Vendet e BE-së janë të ndjeshme dhe sillen me mirëkuptim ndaj nevojës për të diskutuar situatën rreth Ukrainës në format tripalësh me Rusinë.

Bashkimi Evropian dhe Ukraina kanë rifilluar bisedimet mbi asocimin. Palët ia hynë punës për diskutimin e afateve dhe kushteve të nënshkrimit të Marrëveshjes. Ndërkohë në Kiev po vazhdojnë aksionet masive të protestës. Sipas vlerësimeve të MPB-së të Ukrainës, në Sheshin e Pavarësisë (Majdan) janë mbledhur rreth pesë mijë protestues.

Zëvendësministri i Jashtëm rus Aleksei Meshkov në bisedimet me Zëvendëskryeministrin dhe Ministrin e Jashtëm të Greqisë, Evangelos Venizelos, në Athinë preku temën e "Partneritet Lindor" dhe parashtroi qëndrimin e Rusisë mbi rëndësinë e mosndërhyrjes në punët e brendshme të Ukrainës.

Liderët e partive opozitare ranë dakord për të marrë pjesë në takimin me Presidentin ukrainas Viktor Janukoviç, deklaroi zëdhënësi i opozitës nga skena e ngritur në Sheshin e Pavarësisë (Majdan) në Kiev.

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov, në kuadër të dialogut politik midis Rusisë dhe BE-së, do të mbajë më 16 dhjetor në Bruksel një takim në formatin e një drekë pune me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së për Çështje të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Catherine Ashton, njoftoi Dikasteri diplomatik rus.

Ukraina mund ta nënshkruajë Marrëveshjen e Stabilizim Asocimit me BE-në që në pranverë, vërtetë, në qoftë se do të arrihet një kompromis, deklaroi ish- Presidenti ukrainas Leonid Kravçuk pas përfundimit të mbledhjes së jashtëzakonshme rreth "tryezës së rrumbullakët" me pjesëmarrjen e presidentit aktual dhe tre kryetarëve të mëparshëm të shtetit në Kiev, njofton korrespondenti i Radiokompanisë "Zëri i Rusisë".

Irani dhe Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) i janë afruar shumë arritjes së marrëveshjes për kthimin Emirateve të tre ishujve të diskutueshëm në Gjirin Persik, njoftojnë burime të afërta me negociatat.

Presidenti ukrainas Viktor Janukoviç ka mbështetur idenë për të mbajtur një tryezë të rrumbullakët kombëtare me pjesëmarrjen e përfaqësuesve të qeverisë dhe opozitës për të gjetur një kompromis në vend.

Protestat në qendër të Kievit nuk po rreshtin. Përfaqësuesit e opozitës kërkojnë me këmbëngulje dorëheqjen e qeverisë. Ndërkohë, nga kryeqyteti ukrainas për në Bruksel dhe Moskë po nisen për negociata dy delegacione zyrtare. Sipas fjalëve të Kryeministrit Mykola Azarov, Ukraina shpreson të merret vesh me BE-në mbi kushte të favorshme për vendin. Megjithatë, ai theksoi se Kievi ka për qëllim gjithashtu "forcimin e partneritetit strategjik me Federatën Ruse".

Presidenti rus Vladimir Putin dhe Kancelarja gjermane Angela Merkel do të diskutojnë mbi fatin e Ukrainës pa përfshirë në diskutim Kievin zyrtar dhe Brukselin, për të ndarë zonat e ndikimit në Europën Lindore, shkruajnë mediat e Ukrainës, duke komentuar takimin e ardhshëm të dy liderëve.

Kontradikta kryesore në negociatat e Iranit dhe "Gjashtëshes" së ndërmjetësuesve ndërkombëtarë të pesë anëtarëve të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe Gjermanisë mbetet çështja e funksionimit të reaktorit me ujë të rëndë në Arak, njoftoi një burim në delegacionin iranian.

Radiostacioni "Zëri i Rusisë" ka mësuar se deri në fund të këtij viti Moskën do ta vizitojë Presidenti palestinez Mahmoud Abbas. Ai njoftoi për këtë në intervistën e vet ekskluzive me "Zërin e Rusisë".

Marrëdhëniet Rusi-Turqi po zhvillohen me sukses, konstatoi Presidenti i Federatës ruse Ruse, Vladimir Putin, në një takim me Kryeministrin turk, Recep Tayyip Erdogan.

Më 20 nëntor Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu ka qenë me një vizitë zyrtare në Moskë. Ai diskutoi me Presidentin Vladimir Putin marrëdhëniet dypalëshe ruso-izraelite, situatën në Lindjen e Mesme, duke përfshirë edhe konfliktin sirian. Ndërsa pika kryesore e bisedimeve të tyre ishte programi bërthamor i Iranit.

"Gjashtëshja" e ndërmjetësve ndërkombëtarë dhe Irani shprehën në seancën plenare vendosmërinë e përgjithshme për të ecur përpara, deklaroi sot Sekretari për shtyp i Përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Europian për Politikën e Jashtme dhe të Sigurisë, Michael Mann.

Marrëdhëniet ruso-izraelite kanë vlerën e tyre, deklaroi Presidenti i Rusisë Vladimir Putin në një takim të mërkurën në mbrëmje në Moskë me Kryeministrin e Izraelit, Benjamin Netanjahu.

Rusia beson në suksesin e negociatave të "Gjashtëshes" së ndërmjetësve ndërkombëtarë me Iranin, raundi i ardhshëm i të cilave hapet të mërkurën në Gjenevë, deklaroi Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov.

Presidenti rus Vladimir Putin do të presë sot në Kremlin Kryeministrin e Izraelit Benjamin Netanjahun, i cili do të mbërrijë në Moskë për një vizitë të shkurtër pune.

Delegacionet e Iranit dhe Sirisë zhvilluan bisedime në Moskë në lidhje me çështjen e përgatitjes së konferencës ndërkombëtare "Gjeneva-2", njoftoi Zv. Ministri i Jashtëm i Iranit, Amir Hossein Abdollahiyan.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
5
6
7
8
11
12
13
14
15
19
20
22
26
27
28
30
31