×
negociata, 2011
Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov dhe Sekretarja Amerikane e Shtetit Hillary Clinton zhvilluan të martën në mbrëmje bisedime telefonike dhe diskutuan situatën në Korenë e Veriut pas vdekjes së Kim Jong II më 17 dhjetor.
Irani paraqiti një paketë propozimesh për rifillimin e bisedimeve me “gjashtëshen” e ndërmjetësve ndërkombëtarë për rregullimin e çështjes bërthamore iraniane.
Rusia i bën thirrje Koresë së Veriut të shpallë moratorium në prodhimin e materialeve nukleare dhe provat e armëve bërthamore, deklaroi sot për gazetarët Zëvendës ministri i punëve të jashtme të Rusisë Aleksei Borodavkin.
Në bisedimet dyditore që po zhvillohen në Gjenevë në mes të Koresë
Qeveria e SHBA pranoi faktin e përfshijes së vet në bisedimet e drejtpërdrejta
Për zgjidhjen e konfliktit midis Muammar Gaddafit dhe opozitës në Libi nevojitet një periudhë kalimtare. Për këtë deklaroi Përfaqësuesi i MPJ të Rusisë Sergei Vershinin.
Republika Popullore Demokratike e Koresë shprehet e gatshme për të rifilluar bisedimet gjashtë pal
Presidenti i Izraelit Shimon Peres zhvilloi në fshehtësi të plotë më 26 korrik negociatat me përfaqësuesit e Administratës Kombëtare Palestineze.
Rusia përshëndet synimin e Republikës Popullore Demokratike të Koresë pë
Në Moskë u zhvilluan bisedimet e ministrave të jashtëm të Rusisë dhe
Në Tunizi u zhvilluan bisedimet e delegacionit të Departamentit amerikan të Shtetit me përfaqësuesit e Gaddafit - të parat që nga koha e fillimit të luftës civile në Libi. Siç njoftojnë mjetet e informimit masiv, në to nuk ndodhi kurrfarë hopi apo sensacioni.
Parlamenti francez votoi me shumicë dërrmuese më 12 korrik “pro” vazhdimit të operacioneve ushtarake në Libi deri në përmbysjen përfundimtare të regjimit të Muammar Gaddafit.
Ministri i Jashtëm francez Alain Juppe deklaroi të martën, më 12 korrik, se Lideri libian Muammar Gaddafi është i gatshëm të japë dorëheqjen nga pushteti, njofton Agjencia Associated Press.
Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikën e Jashtme
Kusht i domosdoshëm për krijimin e shtetit palestinez është rregullimi i konfliktit palestinezo-izraelit. Për arritjen e suksesit në negociata Administrata Kombëtare Palestineze duhet të bazohet në mbështetjen e të gjithë palestinezëve, deklaroi Kreu i MPJ të Rusisë Sergei Lavrov.
Sipas të dhënave paraprake rreth 20 veta u plagosën më 12 maj n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31