×
Papa i Romës, 2013

Agjencia Kombëtare e Sigurisë (NSA) e SHBA-së ka spiunuar Kreun e Kishës Katolike Romake.

Papa i Romës Françesku pranoi se për të është e vështirë të zgjedhë për cilin ekip futbolli të jetë tifoz - atë italian apo argjentinas.

Në Romë u zhvilluan xhirimet e një filmi mbi jetën e Gjon Palin II.

Papa Françesku vendosi të kanonizojë Papën Gjon Pali II, i cili ndërroi jetë në vitin 2005, njoftoi të premten Vatikani.

Të premten Papa Françesku u shpreh se në thellësi të shpirtit të vet ai shpresonte të mos e zgjidhnin në krye të Kishës Katolike Romake.
Vatikani përgënjeshtroi lajmin e kanalit televiziv fetar italian TV 2000 se Papa Françesku ka kryer ekzorcizëm, gjoja duke u përpjekur të dëbojë djallin nga një djalë invalid të ngujuar në karrige me rrota.
Papa Françesku pranoi se ndonjëherë fillon të dremitë gjatë leximit të lutjeve të mbrëmjes.
Papa Françesku dënoi sistemin global financiar, duke e quajtur atë tirani për të varfërit. "Paraja është bërë një idhull, një ideologji që promovon autonominë e tregjeve dhe spekulimet financiare", - tha Papa.
Ambasadori i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë i Federatës Ruse në Vatikan Aleksandër Avdejev i paraqiti letrat e tij kredenciale Papa Françeskut.
Liderët e të gjitha vendeve duhet t'i kushtojnë një vëmendje të madhe luftës kundër papunësisë, deklaroi të mërkurën Papa Françesku.
Mijëra pelegrinë dhe turistë po udhëtojnë drejt Romës pë
Papa Françesku arriti në përfundimin se rezidenca e tij në Vatikan ësht
Kryepeshkopi i Kishës Katolike Romake, Nunci Apostolik në Federatën Ruse Ivan Jurkoviç ishte i ftuar në një program në Radiokompaninë "Zëri i Rusisë". Programi i përkushtohej hipjes në Fronin e Shenjtë të Pontifikut të ri - Papa Françeskut.
Në Vatikan u zhvillua ceremonia e kurorëzimit të Papa Françeskut. Kardinali francez Jean-Louis Tauran i veshi Pontifikut simbolin e pushtetit papal - mantelin.
Qindra mijëra besimtarë katolikë do të presin gjithë natën në mbarë Argjentinën Meshën, dedikuar hipjes në Fronin e Shenjtë të Kardinalit argjentinas Jorge Mario Bergoglio.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31