×
Bullgaria, Mars 2013
Kisha Orthodhokse e Bullgarisë është nominuar si kandidate për Çmimin Nobel për Paqen.
Agjencitë informative citojnë fragmente nga fjalimi që mbajti përpara Parlamentit të Rumanisë Presidenti Trajan Bashesku (Traian Basescu).
Asambleja Kombëtare (Parlamenti) e Bullgarisë u shpërnda ditën e enjte pas zhvillimit të takimit të fundit.
Një përpjekje tjetër për vetëdjegie ndodhi të mërkurën panë rezidencës presidenciale në Sofje. Personi që tentoi të vetëdigjej u dërgua në spital.
Kryeministër i qeverisë së përkohshme të Bullgarisë do të bëhet diplomati Marin Rajkov, njofton ditën e martë Agjencia Reuters.
Të enjten në një takim në Bruksel ministrat e brendshëm dhe ministrat e drejtësisë të vendeve të BE-së shtynë deri në fund të vitit 2013 pranimin e Bullgarisë dhe Rumanisë në zonën Shengen.
Parlamenti bullgar votoi të enjten për ndërprerjen e zbatimit të marrëveshjes
Në një intervistë për gazetën “Daily Telegraph”, Ambasadori bullgar n
Gjermania do të vërë veton ndaj pranimit të Rumanisë dhe Bullgarisë në zonën Shengen.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2013
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2013
1
2
3
5
6
9
10
11
16
17
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31