×
Krishtlindjet

Të dashur miq!

Ne përzemërsisht Ju urojmë me rastin e festës së ndritshme të Krishtlindjeve. Gëzuar e për shumë vjet Krishtlindjet! Mirësi, ngrohtësi dhe dashuri për të gjithë Ju! Faleminderit, që mbeteni me ne! Le të mbizotërojë në shtëpitë Tuaja gjithmonë paqja dhe prosperiteti!

Kreu i Kishës Orthodhokse Ruse, Patriarku Kirill, iu drejtua me urimet më të mira për paqe dhe mirësi gjithë besimtarëve të krishterëve, të cilët kremtojnë sot festën e ndritshme të Krishtlindjeve.

Ish-Kryeministri italian Silvio Berluskoni këtë vit hoqi dorë nga bërja e dhuratave tradicionale të Krishtlindjeve anëtarëve të partisë politike të kryesuar prej tij, njofton gazeta "Corriere della Sera".

Rusët janë të gatshëm të shpenzojnë më shumë para për festat e fundvitit. Ekspertët parashikojnë se shpenzimet për dhurata, ushqime, qerasje dhe argëtime do të rriten këtë vit me 13 për qind. Buxheti i përfaqësuesve të klasës së mesme ruse, i llogaritur për periudhën e festave, është pothuajse i krahasueshme me atë evropian.

Në ditën e parë të dhjetorit pranë mureve të Kremlinit u hap Panairi i Krishtlindjeve.

Festa e Triumfit të Lindjes së Krishtit, të cilën shpesh herë e quajnë edhe Pashkët e dimrit, po kremtohet sot nga të gjithë të krishterët orthodhoksë të Rusisë. Natën në të gdhirë të 7 janarit në të gjithë tempujt e Kishës Orthodhokse Ruse u zhvilluan shërbimet kishtare festive të rastit. Liturgjinë kryesore të Krishtlindjeve në Katedralen e Krishtit Shpëtimtar të Moskës e drejtoi Kreu i Kishës Orthodhokse Ruse, Partiarku i Moskës dhe i gjithë Rusisë Kirill.
Në shërbesat kishtare të Krishtlindjeve në katedralet e Moskës natën
Të krishterët orthodhoksë më 7 janar festojnë Krishtlindjet sipas kalendarit Julian, i cili ndryshon nga ai Gregorian me 13 ditë. Galeria fotografike Krishtlindjet sipas "stilit të vjetër", krahas kishës ortodokse ruse, i festojnë dhe kishat serbe, malazeze, ukrainase, ato të Gjeorgjisë dhe Jeruzalemit.
Mijëra britanikë i kremtuan Krishtlindjet me larje në lumenj, pellgje e dete. Ata nuk mundi t’i pengojë dot madje as moti i keq me erë dhe shi që po dominon në mbarë vendin.
Ish-Presidenti i Afrikës së Jugut dhe fituesi i Çmimit Nobel për Paqe, Nelson Mandela, ishte në gjendje të mirë shpirtërore për Krishtlindje, njoftoi Presidenti aktual Jacob Zuma, pas vizitimin të paraardhësit të tij në spital.
"Krishti Lindi!" - Kjo thirrje emocionuese solemne i dha start festimit të Krishtlindjeve evropiane. Në natën e 24-25 dhjetorit përkrahësit e degës perëndimore të krishterimit pritën Lindjen e Birit të Perëndisë dhe Birit të Njeriut. Në Rusi mesha kryesore e mesnatës e Krishtlindjeve u mbajt në katedralen më të madhe katolike të vendit, në Kishën moskovite të Konceptimi Papërlyer i së Lumes Zojë (Shënjtes Mari).
Në Moskë, në Sheshin Manezh, në prag të Krishtlindjeve katolike u hap Panairi i Strasburgut. Ai do të jetë i hapur çdo ditë deri në ditën e Krishtlindjeve ortodokse - 7 janar.
Në vigjilje të Krishtlindjeve, sipas Kalendarit Gregorian, festë kjo që kremtohet jo vetëm nga katolikët dhe protestantët në të gjithë botën, por edhe prej shumicës së besimtarëve të Kishave Orthodhokse Autoqefale lokale të vendeve të ndryshme, Kryetar i Departamentit për Marrëdhënie e Jashtme Kishtare të Patriarkanës së Moskës, Mitropoliti Hilarion (Illarion), uroi dëgjuesit dhe Internet audiencën e Radiokompanisë "Zëri i Rusisë" me rastin e festave të pritshme:
Kompozimi tradicional për Sheshin e Shën Pjetrit në Romë, i përbërë prej figurave që ilustrojnë tregimin e Ungjillit mbi Lindjen e Jezu Krishtit dhe të quajtur Presepio (angl.
Kleri i lartë i Kishës Anglikane për herë të parë në histori do të përdorë në mënyrë aktive Twitter-in në ditën e Krishtlindjeve.
Sot, më 7 janar, orthodhoksia ruse kremton një nga festat më të mëdha, më të rëndësishme kishtare - Lindjen e Krishtit.
“Misteri i Lindjes së Krishtit” - këtë ekspozitë që është
Më shumë se 20.000 shpëtues dhe bashkëpunëtorë të organeve
Papa i Romës Benedikti i 16-të falenderoi Ukrainën për Pemën e Krishtlindjeve që i bëri dhuratë Vatikanit. Bredhin e solli delegacioni i kryesuar nga Zëvendëskyeministri i Ukrainës Boris Kolesnikov.
Natën në datës 6 duke gdhirë 7 janari të krishterët orthodhoksë të Rusisë kremtojnë festën e Lindjes së Krishtit.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31