×
luftë, Qershor 2013
Militantët nga grupimi sirian «Jabhat al-Nusra» vranë murgun françeskan François Mourad.Incidenti ndodhi më 23 qershor në Manastirin e Shën Antonit të Padovës, në provincën e Idlib.

Sipas informacioneve nga burimet diplomatike, Rusia, SHBA-ja dhe OKB-ja nuk kanë arritur të bien dakord mbi një datë të caktuar për zhvillimin e konferencës “Gjeneva-2", të kushtuar zgjidhjes së krizës siriane. Ky është rezultati zhgënjyes i konsultimeve trepalëshe në Gjenevë.

Trupat qeveritare në Siri do të jenë në gjendje të rimarrin kontrollin e rajoneve të vendit të pushtuara nga rebelët, njoftoi të enjten Zëvendësministri i Jashtëm sirian, Faisal Mekdad.
Ministri i Informacionit i Sirisë, Omran al-Zoubi, deklaroi se ai mund ta vlerësojë deklaratë
Sipas të dhënave të fundit të OKB-së, të cilat u publikuan t
Dy terroristë kamikaze hodhën veten në erë mu në zemër të kryeqytetit sirian - Damaskut. 14 persona humbën jetën, njoftoi kanali televiziv qendror i vendit. Sipas të dhënave të autoriteteve lokale, objektiv i terrroristëve kamikaze ishte një stacion policor.
Opozita siriane në Qusair ka përdorur artilerinë dhe sistemet e mbrojtjes kundërajrore, deklaroi në një intervistë për kanalin televiziv amerikan CBS Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov.
Ushtria siriane kontrollon tani plotësisht territorin e qytetit të El-Quseir, i cili shtrihet në veriperëndim të vendit. Kjo u njoftua sot nga Agjencia siriane e lajmeve SANA.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
3
4
6
7
8
9
10
12
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
27
28
29
30