×
luftë, Maj 2013
Tre shtetasit e huaj të vrarë në Siri, të cilët luftonin në
Një shtetase amerikane, një qytetar britanik dhe një shtetas i një vendi tjetër
Ushtarakët turq hapën zjarr në drejtim të territorit të Sirisë pasi një prej automjeteve të tyre u sulmua nga persona të armatosur të paidentifikuar, njofton ditën e enjte televizioni turk.
Vendimi i imponuar nga Londra dhe Parisi për të anuluar embargon faktikisht e ka përçarë Bashkimin Evropian. Një prej kundërshtareve më të vendosura të furnizimit të armëve në Siri është Austria. Ministri i Punëve të Jashtme të këtij vendi dha të kuptojë qartë se në rast të furnizimit të armëve opozitës siriane Austria do të dalë nga përbërja e kontingjentit paqeruajtës të OKB-së, që ndodhet në Lartësitë e Golanit.8
Duke përdorur "mbrojtjen e satelitëve si pretekst" Uashingtoni në praktikë synon rritjen e efektivitetit të aparateve të veta kozmike "për ndërmarrjen e ndonjë agresioni dhe për ndërhyrjen ushtarake në punët e vendeve të tjera", njofton gazeta koreanoveriore "Mingzhu Chosun".
Gjatë javës së fundit në rajonin e qyteti sirian Qusair po zhvillohen luftime të ashpra. Pas suksesit të ditëve të para të sulmit të ushtrisë qeveritare u njoftua se nga rebelët është pastruar 80% e qytetit.
Aktivistët e opozitës siriane pohojnë se ata kanë në duar prova faktike të masakrës së kryer nga forcat qeveritare në qytetet bregdetare Baniyas dhe Al-Bayda. Në maj Damasku njoftoi se në këto qytete është kryer një operacion antiterrorist.
Libani është shndërruar në të vërtetë në një front suplementar të luftës civile në Siri. Të shtunën më 25 maj Lideri i grupit shiit libanez "Hezbollah", Sheiku Hassan Nasrallah, i shpalli luftë të pamëshirshme, të papajtueshme rebelëve sirianë të “Al-Qaeda”. Ai deklaroi se ushtarët e "Hezbollah" tashmë janë duke luftuar kundër islamistëve sirianë në anën e Bashar Al-Assadit.
Shiitët irakianë, të cilët përbëjnë shumicën
Gazetarja siriane Yara Abbasi, e cila punonte për kanalin televiziv shtetëror "Al-Ihbariya", në mëngjesin e 27 majit u vra në rrethinat e qytetit Qusair.
Disa të burgosur u vranë dhe u plagosën sot pasi militantët e opozitës siriane qëlluan me predha mortajash burgun qendror të qytetit Aleppo, njoftojnë mediat vendase.
Në takimin e të ashtuquajturëve Miq të Sirisë në Aman, Rusia dhe Irani iu nënshtruan sërish kritikës së ashpër për furnizimin e paprovuar deri tani të regjimit të Bashar Al-Assadit me armë të reja.
Kanali televiziv libanez “Al-Mayadeen” shfaqi videon e një xhipi ushtarak izraelit të kapur gjoja prej efektivëve të ushtrisë siriane.
Numri i qytetarëve nga Siria, të cilët kanë marrë ose presin t
Ushtria siriane gjatë përleshjeve me militantët e grupit terrorist "Jabhat al-Nusra" në Hutën Lindore (zonë periferike kjo në lindje të Damaskut) eliminoi liderin e islamistëve Abu Al-Yaman.
Ditën e mërkurë rebelët sirianë arritën të godasin
Ditën e mërkurë trupat e qeverisë siriane dëbuan rebelët
Shumë rajone të Sirisë u ndodhën krejtësisht të shkëputura nga lidhja me Internetin dhe linjat ndërkombëtare të komunikimit, njofton Drejtoria Qendrore e Republikës Arabe të Sirisë për telekomunikacionin.
Me Nënkolonelin Xhorxhe Aniçiç (Djordje Aničić) unë u takova në vitin 2009, kur po përgatisja një film dokumentar mbi Operacionin "Engjëlli mëshirues" (Operation "Merciful Angel").
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
2
4
5
9
10
11
12
13
14
15
18
19
20
23
25
26