×
luftë, Mars 2013
Persona të paidentifikuar qëlluan me minahedhës një universitet në Damask. Disa studentë humbën jetën, njoftuan mediat perëndimore, duke iu referuar të dhënave të bëra publike nga televizionet siriane.
OKB-ja po evakuon një pjesë të stafit të saj nga Siria. Nga vendi do t
Një terrorist-kamikaze hodhi veten në erë në një xhami në qendër të Damaskut.
Për herë të parë gjatë dy viteve të konfliktit në Siri u vu në përdorim arma kimike. Në provincën e Aleppo shpërtheu një raketë me mbushje kimike. Damasku dhe opozita kanë akuzuar njëri-tjetrin për përdorimin e substancave helmuese kimike. Ekspertët e "Zërit të Rusisë" janë mëse të bindur: provokimi mund të ndryshojë gjithë rrjedhën e ngjarjeve në Siri dhe të bëhet shkas për një ndërhyrje të jashtme.
Në dyqanet ushqimore të Koresë së Jugut u evidentua një rritje e theksuar e kërkesës për ushqime të konservuara dhe ushqime që përgatiten në çast, pas tërheqjes së Koresë së Veriut nga marrëveshja mbi mossulmimin reciprok.
Lideri i Republikës Popullore Demokratike të Koresë, Kim Jong-Yun, i përcaktoi publikisht ushtrisë së vet objektivin (shënjestrën) e parë koreanojugor në rast të përshkallëzimit të mëtejshëm të konfliktit - ishullin Baengnyeong. Megjithatë, ekspertët dyshojnë se retorika luftarake do të shndërrohet në një luftë të vërtetë.
Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, deklaroi se fillimi i dialogut politik në Siri pengohet nga "sponsorët" e opozitës së papajtueshme në këtë vend.
"Një milion njerëz janë larguar nga Siria, ndërkohë që miliona
Koreja e Veriut deklaroi se do të anulojë marrëveshjen për armëpushim, të nënshkruar në fund të Luftës së Koresë, nëse SHBA-ja dhe Koreja e Jugut do të vazhdojnë stërvitjet e përbashkëta ushtarake.
Presidenti i Sirisë Bashar Al-Assad deklaroi se qeveria siriane po korr fitore ndaj rebelëve, njofton ditën e martë gazeta libaneze, që mbështet qeverinë siriane, “Al-Akhbar”. "Komplotit kundër Sirisë po i vjen fundi", - citon gazeta fjalët e Bashar Al-Assad.
Burime të afërta me militantët e "Al-Qaeda në Magrebin islamik" konfirmuan se njëri nga udhëheqësit e grupit, Abdelhamid Abou Zeid, u vra në Mali gjatë një sulmi të aviacionit francez.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2013
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2013
1
2
3
8
9
10
14
16
17
18
19
21
23
24
25
27
30
31