×
luftë, Shkurt 2013
Një makinë bombë shpërtheu të enjten në qytetin sirian të Homsit. Ka viktima, por numri i tyre nuk është specifikuar ende. Incidenti ndodhi në zonën Wadi al-Dahab, ku sipas njoftimeve të mediave, ndodhet një pikë ushtarake.
Fitorja e opozitës së armatosur në Siri do të destabilizojë situatën
Rebelët sirianë postuan një video në faqen e Internetit YouTube, në përshkrimin e të cilës thuhet se në të paraqitet puna e "batalionit të mbrojtjes kundërajrore" të Ushtrisë së Lirë Siriane në rrethinat e qytetit Homs.
Të enjten, më 21 shkurt, mu në zemër të Damaskut gjëmoi një shpërthimit i fuqishëm. Mediat njoftojnë për dhjetra të vrarë e të plagosur. Incidenti ka ndodhur afër postbllokut të partisë në pushtet "Baath". Në të njëjtën ditë në kryeqytetin sirian ndodhën edhe një sërë shpërthimesh të tjera. Qeveria legjitime gradualisht po humbet kontrollin ndaj situatës në vend, shprehen ekspertët.
Lufta në Siri do të vazhdojë pavarësisht nga fakti nëse do të largohet apo jo Bashar Al-Assad nga posti i Presidentit, deklaroi Kryeministri rus Dimitri Medvediev në një intervistë për gazetën braziliane "O Globo".
Militantët qëlluan me mortaja ekipin sirian të futbollit "Al-Wathbah" në stadiumin e Damaskut.
Disa predha artilerie shpërthyen në afërsi të Pallatit presidencial Tishrin në veriperëndim të Damaskut, njoftoi të martën kanali televiziv ndërarab "Al Jazeera".
Rebelët sirianë në rrethinat e qytetit të Aleppos humbën 50 njerë
Organizata islamike libaneze "Hezbollah" po zgjeron praninë e vet në Siri, ku që prej gati dy vjetësh nuk po rresht lufta civile.
Artileria turke ndërmorri një goditje kundërpërgjigjeje mbi një nga zonat kufitare me Sirinë fqinje.
Si pasojë e dhënies së goditjeve mbi pozicionet e kryengritësve nga artileria e
Presidenti i Sirisë Bashar Al-Assad, gjatë një mbledhje të kabinetit të ministrave, deklaroi se
Militantët e Ushtrisë së Lirë rebele Siriane morrën nën kontroll
Trupat franceze dhe ato maliane morrën përsëri nën kontroll qytetin e
Të premten në rrethinat jugore dhe lindore të Damaskut po zhvillohen përleshje të
Luftime të ashpra shpërthyen të martën në qytetin e Aleppo, ku ka patur beteja të vazhdueshme gjatë 6 muajve të fundit.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
Shkurt 2013
Kalendari i ngjarjeve
Shkurt 2013
1
2
3
4
6
7
9
10
14
16
17
21
23
24
26
27