×
luftë, Janar 2013
Opozitarët sirianë gjetën trupat e 68 personave të vrarë me plumb në kokë në lumin e qytetit të Aleppo, njofton Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut me bazë në Britani.
Gazeta libaneze "Al-akhbar" shkruan se Presidenti sirian së fundmi ka pritur në një takim "një grup përfaqësuesish arabë”, emrat e të cilëve nuk përmenden.
Ushtarakët francezë në Mali deklarojnë se kanë rikthyer kontrollin mbi aeroportin Timbuktu në veri të vendit.
Njësitë ushtarake të Malisë dhe Francës refuzuan të sulmonin qytetin Timbuktu, ata i druhen rezistencës së fortë të militantëve. Në periferi të qytetit veprojnë forcat e zbulimit të Francës dhe Malisë, por ushtarakët ende nuk janë në dijeni të faktit nëse rebelët do të ndërmarrin sulme të reja apo do të shpërngulen në veri në shkretëtirë, në kufi me Algjerinë.
"Unë do ta fitoj luftën madje dhe me çmimin e shtrenjtë të shkat
Viktima të shpërthimit të ndodhur në periferi të qytetit sirian të Hama u bënë të paktën tridhjetë persona.
Kreu i grupit "Të nënshkruarit me gjak" Mokhtar Belmokhtar më 21 janar u shfaq n
Trupat ushtarake të Francës dhe Malisë hynë ditën e hën
Kryengritësit lëshuan një raketë mbi një godinë banimi në zonën qëndrore të qytetit sirian të Aleppo-s. Ka viktima dhe të plagosur, informoi televizioni shtetëror sirian të premten.
Kreu i "Kongresit Kombëtar të Azavada", lëvizjes separatiste në Mali, në një intervistë me Radiokompaninë "Zëri i Rusisë" i ka përgënjeshtruar njoftimet që qarkullojnë se Tuaregët janë të gatshëm të mbështesin veprimet luftarake të Forcave Ajrore Franceze kundër islamistëve në veri të vendit.
Situata në Mali po vazhdon të zhvillohet me shpejtësi. Avionët francezë "Mirazh" dhe "Rafali" bombardojnë pa pushim pozicionet dhe prapavijat e xhihadistëve, në kryeqytetin e vendit, Bamako, po hyjnë kolonat e automjeteve të blinduara franceze, ndërsa rebelët e dikurshëm Tuaregë po i shprehin mbështetjen e tyre autoriteteve maliane.
Rusia pezulloi punën e konsullatës së saj në Aleppo. Siç thuhet
Presidenti sirian Bashar Al-Assad është vendosur në bordin e një luftanije, e cila ndodhet nën mbrojtjen e shërbimeve speciale ruse.
Militantët islamistë në Mali ditën e 14 janarit ndërmorrën një ofensivë kundër forcave ushtarake qeveritare, të cilat mbështeteshin nga ajri prej avionëve të Forcave Ushtarake Ajrore franceze.
Një ditë më parë forcat e armatosura siriane për të disatën herë përdorën raketën balistike me rreze të shkurtër veprimi.
Rreth 5 mijë militantë të grupit islamist libanez "Hezbollah" pak kohë më parë
Të paktën dhjetë persona mbetën të vrarë si pasojë e shpërthimit të një makine bombë në një pikë furnizimi me karburant në Damask, njofton BBC.
Korrespondenti i kanalit televiziv satelitor rus arabisht-folës “Russia Today” Kamel Saqer u plagos me armë zjarri në Daraya, në periferi të kryeqytetit sirian.
Opozitarët e armatosur sirianë hapën zjarr me armë automatike dhe mortaja mbi helikopterët e dislokuar në aeroportin ushtarak në veri të vendit, konfirmon Këshilli Mbikëqyrës për të Drejtat e Njeriut i opozitës siriane.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
3
5
6
8
9
11
12
13
19
20
24
25
26
27
30
31