×
luftë, Nëntor 2012
I dërguari i posaçëm i OKB dhe Lidhjes Arabe Lakhdar Brahimi deklaroi se ai
Rebelët sirianë u përpoqën të sulmojnë bazën ushtarake
Militantët në provincën Idlib në veri të Sirisë rrëzuan avionin e ushtrisë së qeverisë. Gjuajtësi-bombardues ra në afërsi të kufirit turk dhe shpërtheu.
Katër shpërthime ndodhën në rajonin e Damaskut, ku kryesisht jetojnë të krishterë, janë vrarë të paktën 20 persona dhe dhjetra të tjerë janë plagosur.
Militantët e Ushtrisë së Lirë Siriane deklaruan se goditën një helikopter
Sot rebelët sirianë njoftuan për marrjen nën kontroll të objektit të rëndësishëm të radhës në veri të vendit.
Opozita siriane pohon se një aeroplan i forcave qeveritare hodhi një bombë thërrmuese mbi
Mes Izraelit dhe lëvizjes palestineze “Hamas” u arrit një armëpushim i brishtë. Ai ndaloi operacionin e Izraelit "Shtylla e mbrojtjes”, i cili nisi më 14 nëntor në përgjigje të sulmeve me raketa nga Gaza mbi territorin e tij.
Lëvizja në pushtet në Rripin e Gazës "Hamas" i ka kërkuar
Forcat Ushtarake Ajrore izraelite bombarduan sot shtëpinë e njërit prej këshilltarë
Tre raketa izraelite goditën natën e së martës kullën tetë-katëshe, të vendosur mu në zemër të Rripit të Gazës, ku ndodhet zyra e Agjencisë France Presse (AFP).
Brigadat e rezistencës palestineze në Rripin e Gazës kanë refuzuar ofertën e Izraelit për një armëpushim 90 ditor.
Të martën në mëngjes avionët izraelitë vazhduan dhënien e goditjeve mbi Rripin e Gazës, duke sulmuar ndërtesën e Bankës Kombëtare Islamike.
Komandanti i grupit të fuqishëm e me ndikim palestinez u vra sot gjatë një sulmi të aviacionit izraelit në një ndërtesë të lartë në kryeqytetin e Rripit të Gazës, ku ndodhen zyrat e disa mediave të huaja dhe vendase.
Ministria e Punëve të Jashtme ruse bën thirrje për ndalimin e menjëhershëm të konfrontimit ushtarak mes Izraelit dhe palestinezëve dhe kthimin tek zgjidhja politike e konfliktit.
Izraeli njoftoi Egjiptin se nëse deri të martën militantët palestinezë nuk do të ndalin bombardimin e territorit izraelit, atëherë operacioni i tij ushtarak mund të zgjerohet.
Njëri nga udhëheqësit e lëvizjes islamiste “Hamas” deklaroi se ata nuk duan luftë totale dhe se janë të gatshëm për nënshkrimin e marrëveshjes për armëpushim.
Izraeli dhe grupimet palestineze nuk po mund të bien dot ende dakord për vendosjen e një armëpushimi. Bisedimet e palëve konfliktuese në Kajro po zhvillohen në sfondin e bombardimeve të Rripit të Gazës dhe sulmeve me raketa të territorit të Izraelit.
Rebelët sirianë zaptuan bazën e forcave speciale, e cila ndodhet 25 km larg nga
Militantët e lëvizjes islamiste “Hamas” ditën e dielë goditë
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Nëntor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Nëntor 2012
3
4
8
10
11
12
13
14
17
18
23
24
25
30