×
luftë, Tetor 2012
Rebelët sirianë vranë gjenaralin e Forcave Ushtarake Ajrore të Sirisë në veri të Damaskut, njoftoi sot kanali televiz shtetëror sirian.
Forcat qeveritare kanë humbur kontrollin mbi qytetin e Bani Walid, njoftoi Ministri i Mbrojtjes i Libisë Osama Al-Juwali. Luftimet e forcave qeveritare me mbështetësit e Muammar Gaddafit në qytetin e Bani Walid, i cili ndodhet rreth 90 km larg jugut të Tripolit, filluan në tetor.
Ushtria siriane rifilloi sulmet e artilierisë në rrethinat jugore të Damaskut, pavarësisht njoftimit t
Qeveria e Sirisë ra dakord për të zbatuar regjimin e ndalimit të zjarrit (arm
Si pasojë e sulmit ajror të Forcave Ushtarake Ajrore të qeverisë siriane mbi një
Autoritetet siriane kanë hedhur poshtë thirrjen e Sekretarit të Përgjithshëm të
Grupi Ndërkombëtar i Krizave me seli në Bruksel ditën e dielë publikoi një raport, i cili i kushtohet fatit të Afganistanit pas tërheqjes së kontigjentit të NATO-s në vitin 2014.
Të paktën një person u vra dhe disa të tjerë u plagosën ditën e dielë në qendër të Damaskut si rezultat i një shpërthim që ndodhi në selinë e policisë siriane.
Kryeministri i Turqisë Rexhep Tayyip Erdogan deklaroi të enjten se vendi i tij nuk është
Këshilli i Sigurimit i OKB-së dënon hapjen e zjarrit me artileri nga ana e ushtarakëve sirianë mbi territorin e Turqisë, si rezultat i të cilit gjetën vdekjen banorë krejtësisht të pafajshëm paqësorë. Në deklaratën e miratuar nga Këshilli i Sigurimit të enjten kërkohet që të ndalohen menjëherë shkelje të tilla dhe të mos përsëriten më në të ardhmen. Ai gjithashtu i bëri thirrje Sirisë që të respektojë sovranitetin e shteteve fqinje.
Parlamenti i Turqisë në mbledhjen e vet me dyer të mbyllura morri vendimin për t'i dhënë qeverisë një mandat një-vjeçar për zhvillimin e operacioneve ndërkufitare ushtarake, ndër të tjera, edhe në lidhje me Sirinë.
Artileria e ushtrisë turke vazhdoi këtë mëngjes dhënien e goditjeve mbi
Të paktën 25 njerëz u vranë dhe dhjetra të tjerë u plagosën si rezultat i shpërthimit të tre makinave të minuara me lëndë eksplozive në qendër të qytetit Aleppo.
Trupat ushtarke siriane po kryejnë një operacion antiterrorist në afërsi të Damaskut, në rrezen 8-12 kilometra. Komanda e ushtrisë ka vënë si qëllim të pastrojë krejtësisht rrethinat veriore dhe lindore të kryeqytetit nga militantët e grupeve ekstremiste.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2012
1
6
7
9
10
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
25
27
28
29
31