×
luftë, Gusht 2011
Udhëheqësi i Jamahiriya Muammar Gaddafi hodhi poshtë ultimatumin e Këshillit të Përkohshëm Kombëtar të kryengritësve për kapitullim, deklaroi Përfaqësuesi zyrtar i udhëheqësit të vendit Musa Ibrahim.
Kryengritësit libianë kanë ndërmend ta pushkatojnë Muammar Gaddafin pas zhvillimit të
Ngjarjet në Libi janë bërë tashmë temë debatesh fort të nxehta në gjirin e shoqërisë ruse. Dhe duhet thënë, se këto diskutime po zhvillohen jo vetëm në nivel të MPJ dhe strukturave të tjera shtetërore.
Këshilli i Përkohshëm Kombëtar i Libisë u zhvendos tashmë nga Benghazi në Tripoli.
Deri tani mbetet krejtësisht e paqartë se kush i kontrollon këto apo ato rajone të kryeqytetit të Libisë, ku po vazhdojnë luftimet mes mbështetësve të Muammar Gaddafit dhe kryengritësve.
Ngjarjet e fundit në Libi - marrja e kryeqytetit të vendit prej forcave opozitare, zhdukja misterioze e Muammar
Kryengritësit libianë nuk po arrijnë dot tani për tani të marrin nën kontroll të plotë kryeqytetin e vendit - Tripoli.
Rusia është e gatshme për dialog me opozitën e Libisë në qoftë se ajo do të mund të bashkojë vendin mbi një bazë demokratike, deklaroi sot Presidenti i Federatës Ruse Dimitri Medvediev.
Opozita libiane po grabit e po shkatërron rezidencën e Kolonelit Muammar Gaddafi në Tripoli. Por flamuri i ngritur mbi të është megjithatë një ngushëllim i pamjaftueshëm për kryengritësit.
Kryengritësit çanë me forcë brenda rezidencës së fortifikuar të Udhëheqësit të Jamahiriya Muammar Gaddafi të vendosur në Tripoli. Rezistenca nga ana e njësive besnike të Gaddafit rreshti.
Ngjarjet në Libi treguan fare qartë se NATO i ka atribuar tashmë vetes të drejt
Nga Tripoli vazhdojnë të vijnë njoftime mjaft kontradiktore. Qyteti ndodhet pothuajse tërësisht në duart e kundërshtarëve të Muammar Gaddafit, konfirmojnë mediat e huaja. Opozita kontrollon vetëm 1/5 e kryeqytetit, deklarojnë përfaqësuesit e Kolonelit.
I biri i Muammar Gaddafit dhe trashëgimtari i mundur i tij Seif al-Islam tregoi, se trupat qeveritare libiane i detyruan të tërhiqen dhe i kanë vënë tani përpara forcat e kryengritësve duke i futur fillimisht në kurth.
Kryengritësit libianë arritën të marrin Tripolin. Trupat e Komitetit të Përkohshëm Kombëtar, sipas pohimit të tyre, tashmë kontrollojnë deri në 95% të lagjeve të kryeqytetit të Libisë. Trupat qeveritare po hedhin armët dhe po dorëzohen.
Marrja e Tripolit nga kryengritësit “nuk do të thotë aspak zgjidhje përfundimtare
Sipas njoftimeve të burimeve diplomatike, Muammar Gaddafi vazhdon të mbetet ende në rezidencën e tij në Tripoli, rreth së cilës po zhvillohen luftime të ashpra.
Kundërshtarët e udhëheqësit të Libisë Muammar Gadafi të hënën në mëngjes morrën nën kontroll godinën e Radios Shtetërore të Libisë në kryeqytetin e vendit Tripoli.
Udhëheqësi libian është i sëmurë dhe shprehet i gatshëm ti dorëzojë pushtetin Sekretarit të Përgjithshëm të Komitetit Popullor të Drejtësisë Mohammed Al-Kamudi.
Aviacioni i NATO-s dha goditje mbi qytetin e lashtë Leptis Magna në Libi, njoftoi Agjencia informative Jamahiriya. Ky monument i arkitekturës së lashtë romake është regjistruar në listën e Trashëgimisë botërore të UNESKO-s.
Muammar Gaddafi, ka shumë mundësi, të jetë i sëmurë dhe për këtë arsye së shpejti mund të largohet nga vendi duke ia dorëzuar pushtetin Ministrit të Drejtësisë Muhammad Alqamoda.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Gusht 2011
Kalendari i ngjarjeve
Gusht 2011
1
2
3
4
6
7
10
12
13
14
15
17
19
20
21
27
28