×
luftë, 21 mars 2011
Kryeministri i Bullgarisë Bojko Borisov e kritikoi ashpër operacioni ushtarak ndërkombëtar në Libi.
Autoritetet libiane hodhën poshtë njoftimet mbi vrasjen e të birit të Muammar Gaddafit - Khamis Gaddafi, i cili gjoja u bë viktimë e sulmit të një aviatori kamikaze.
Kryengritësit libanezë i përshëndesin bombardimet e huaja mbi trupat e Muammar Gaddafit, por nuk dëshirojnë, që ky operacion të kalojë në stadin tokësor.
Operacioni ushtarak i koalicionit ndërkombëtar kundër forcave të Muammar Gaddafit në Libi na kujton veoprimet e vendeve të NATO-s në ish Jugosllavi në vitin 1999, kurse “intervencioni humanitar” i zhvilluar gjatë saj, vetëm e tensionon situatën në rajon.
Gjermania mbështet sanksionet kundër Libisë dhe del për largimin e Gaddafit, deklaroi
Të shtunën dhe të dielën që lamë pas anijet luftarake të SHBA dhe Britanisë së Madhe, të cilat ndodhen në Detin Mesdhe, dhanë goditje raketore mbi territorin e Libisë. Të dielën me to u bashkua edhe aviacioni i koalicionit antilibian.
Konalicioni ushtarak i vendeve të BE dhe SHBA-s bëri goditjen e dytë masive mbi objektet në Libi. Gjatë natës për disa orë me radhë u bombardua Tripoli.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2011
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
24
26
27
31