×
Kina, Qershor 2013
Presidenti amerikan Barack Obama deklaroi se nuk ka diskutuar mbi çështjen e Edward Snowden me Presidentin e

Tokio do t’ju ofrojë mbështetje Filipineve në mbrojtjen e ishujve Spratly (Nansha) n

Tre anije patrulluese kineze hynë të enjten në ujërat e ishujve të diskutueshëm Senkaku (emërtimi kinez: Diaoyu) në Detin e Kinës Lindore, njoftoi roja bregdetare japoneze.

Të paktën 27 persona u bënë viktima të trazirave masive në
Ekuipazhi i anijes kozmike kineze "Shenzhou-10" u kthye me sukses në Tokë pas një që
Anija kozmike kineze e pilotuar "Shenzhou-10" realizoi një shkëputje të suksesshme nga moduli i ndodhur në orbitë “Tiangong-1".
Dyshimet e SHBA-së rreth legjitimitetit të veprimeve të qeverisë së Hong Kongut në
Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, gjatë një fjalimi në një konferencë për shtyp në Nju Delhi, ka paralajmëruar autoritetet e Kinës dhe Rusisë në "pasojat" e mundshme që lidhen me rastin e ish-oficerit të CIA-s Edward Snowden.
Është njoftuar për startin e projektit - Agjencia e re e vlerësimit “Universal
Një shpërthim ka ndodhur ditën e hënë në një fabrikë kimike në rajonin e metropolit të Shangait - Jinshan.
Filmi rus "Major" i regjizorit Juri Bikov u shpall fitues i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Shanghai.
Kompania "Rosneft" ka përgatitur një kontratë me vlerë prej 60 miliardë $ me Kin
Wang Yaping - qytetarja e dytë nga Kina në hapësirën kozmike - zhvilloi në
Rusia do të furnizojë Kinën me një parti të gjuajtësve të rinj multifunksionalë “Su-35” (russ. "Су-35").
Parlamenti i Nikaraguas miratoi ligjin që i jep koncesion për ndërtimin e një
Organizatori i rrjedhjes së të dhënave mbi punën e shërbimeve sekrete
3 anëtarët e ekuipazhit të anijes së pilotuar kozmike kineze "Shenzhou-10", pas ankorimit të suksesshëm të kryer në mënyrë automatike, hynë në modulin laboratorik "Tiangong-1", njoftoi Qendra e monitorimit të fluturimeve kozmike e Pekinit.
Anija e pilotuar kozmike kineze "Shenzhou-10" arriti të ankorohej me sukses me modulin e ndodhur në orbitë "Tiangong-1". Më 11 qershor nga kozmodromi Jiuquan, në shkretëtirën Gobi, me ndihmën e raketëmbajtëses "Chang Zheng-2F" startoi anija kozmike "Shenzhou-10".
Stërvitjet antiterroriste me pjesëmarrjen e ushtarakëve të Rusisë dhe Ushtrisë Popullore Çlirimtare të Kinës do të zhvillohen në poligonin Çebarkulsk të rajonit Çeljabinsk të Rusisë në fillim të gushtit.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
4
8
9
15
16
18
19
21
22
23
28
29
30