×
Kina, 2013

Shefi i Departamentit për Siguri dhe Çarmatim i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, Mihaill Uljanov (Mikhail Ulyanov), njoftoi të mërkurën se Rusia dhe Kina do të garantojnë sigurinë e ngarkimit dhe nxjerrjes së armëve kimike në ujërat territoriale të Sirisë.

Rusia dhe Kazakistani, pas bisedimeve të presidentëve të dy vendeve, respektivisht Vladimir Putin dhe Nursulltan Nazarbajev, nënshkruan marrëveshjen ndërqeveritare mbi bashkëpunimin në fushën e transportimit të naftës ruse në Kinë përmes territorit të Kazakistanit.

Autoritetet japoneze kanë deklaruar për rritjen e ndjeshme të shpenzimeve të mbrojtjes. Në pesë vitet e ardhshme qeveria japoneze ka në plan të shpenzojë për objektivat ushtarake më shumë se 240 miliardë $.

Rover-i i parë në 37 vjet, që arriti në sipërfaqen e satelitit natyror të Tokës, filloi të transmetojë imazhe nga sipërfaqja hënore.

Ndërmarrja kineze e ndërtimit të avionëve "Shenyang Aircraft Corporation" filloi prodhimin në seri të gjuajtësve të rinj të kuvertës "J-15", me të cilët planifikohet të pajiset grupi ajror i aeroplanmbajtëses "Liaoning" dhe anijeve të ardhshme aeroplanmbajtëse.

Aparati kozmik "Chang'e-3", në bordin e të cilit ndodhet roboti eksplorues i Hënës (moonwalker, rover) "Yutu" (ndryshe "Jade Rabbit buggy"), startoi nga kozmodromi "Xichang" (Xichang Satellite Launch Centre). Në mes të dhjetorit roboti eksplorues i Hënës duhet të aterohet në sipërfaqen e satelitit natyral të Tokës, të marrë mostrat e dheut hënor dhe të kryejë eksplorimin e mineraleve të dobishme atje. Dërgimi i astronautit kinez në Hënë mund të ndodhë pas vitit 2020.

Zëvendëspresidenti i SHBA-së Xhozef Bajden (Joseph Biden) mbërriti në Japoni për të diskutuar me Kryeministrin Shinzo Abe, në radhë të parë, situatën e shkaktuar nga krijimi prej Republikës Popullore të Kinës (RPK) të zonës së identifikimit të mbrojtjes ajrore të saj në Detin e Kinës Lindore. Pakënaqësinë e vet prej hapave të ndërmarrë nga Kina e shprehu edhe Koreja e Jugut.

Në fund të nëntorit Kina i bëri të shqetësohen e të mendohen seriozisht fqinjët dhe rivalët e saj me fluturimin e suksesshëm të avionit të padukshëm pa pilot (drone) të projektimit vetiak. Sipas të dhënave të disa ekspertëve, Kina tashmë zë vendin e dytë në botë, pas Shteteve të Bashkuara të Amerikës, përkatësisht numrit disponues të aparateve fluturuese pa pilot (UAVs) për qëllime ushtarake. Ndërsa për shkallën e gjerë të përdorimit të UAVs pozita kryesuese zënë SHBA-ja dhe Izraeli.

Presidenti i Ukrainës Viktor Janukoviç u nis me vizitën e vet të planifikuar zyrtare në Kinë, pavarësisht shqyrtimit në parlamentin ukrainas të çështjes së mocionit të mosbesimit të qeverisë, njoftoi një burim në administratën presidenciale.

Kina lëshoi robotin e saj të parë eksplorues të Hënës. Misioni "Chang'e-3" u nis drejt Hënës natën në të gdhirë të së hënës.

Dy bombardues amerikanë "B-52" fluturuan mbi zonën e Detit të Kinës Lindore, të cilën kohët e fundit Pekini e ka shpallur zonën e vet të mbrojtjes kundërajrore.

Dy anije kineze u mbytën në brigjet e provincës lindore të Kinës, Shandong.

22 persona humbën jetën si pasojë e shpërthimit të një tubacioni gazi në provincën lindore të kinës Shandong, njoftuan autoritetet lokale.

Një gjykatë kombëtare spanjolle plotësoi kërkesën e një grupi vendas aktivistësh të mbrojtjes së të drejtave të njeriut dhe lëshoi ​​një urdhër arresti për ish-Kryetarin e Republikës Popullore të Kinës Jiang Zemin, i cili është akuzuar për genocid ndaj tibetianëve.

Sot rreth 50.000 banorë kanë dalë për të pastruar nga dëbora rrugët e qytetit të Harbinit në verilindje të Kinës.

Kina vendosi të zbusë kërkesat e politikës "një familje - një fëmijë".

Vëmendjen e kalimtarëve në qytetin Yiwu të provincës Zhejiang në lindje të Kinës e ka tërhequr ditët e fundit procesioni i një martese, në të cilën 18 të dërguarit e dhëndërrit mbanin mbi supe dhuratat e dasmës, midis të cilave kishte edhe shporta me pako parash, ndërkohë që pas tyre vinte një varg prej 10 makinash luksoze.

Kina mbajti negociata paraprake me Rusinë në lidhje me mundësinë e zhvillimit të përbashkët të motorëve të rinj për gjuajtësin kinez të brezit të ri "J-20".

Më shumë se një mijë nxënës dhe mësues kanë mbetur të bllokuar në ndërtesën e një shkolle të mesme në qytetin e Guygan në jugperëndim të Kinës për shkak të përmbytjeve drastike, të shkaktuara nga tajfuni "Haiyang".

Tajfuni tropikal "Haiyang", i cili mori jetët e mijëra banorëve në Filipine, iu afrua tani territoreve të Vjetnamit dhe Kinës. Edhe pse fuqia e tij është dobësuar në mënyrë të ndjeshme, vazhdojnë të vijnë megjithatë njoftime për viktima apo shkatërrime. Në pritje të goditjeve të reja të fatkeqësisë natyrore nga rajonet potencialisht të rrezikshme po evakuohet popullsia.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
5
6
10
12
13
14
15
16
17
18
19
20
23
26
27