×
Kina, Qershor 2012
Avioni GS7554 i Tianjin Airlines fluturoi të premten nga qyteti Hetian për në qendrë
Shtetet e Bashkuara kanë vendosur të shtyjnë me gjashtë muaj vendosjen e sanksioneve kundër Kinës dhe Singaporit për importet e naftës nga Irani, thuhet në deklaratën e Sekretares Amerikane të Shtetit Hillary Clinton të përhapur nga Departamenti amerikan i Shtetit.
Ekuipazhi i anijes kozmike kineze "Shenzhou-9", e cila u nis më 16 qershor, u kthye shëndosh
SHBA-të vendosën sanksione ndaj organizatave shtetërore kineze në kuadër të fushatës së drejtuar kundër vendeve që blejnë naftën iraniane.
Anija e pilotuar kineze “Shenzhou-9” sot u shkëput nga moduli hapësinor “Tiangong-1”, i cili është nxjerë në orbitë që në shtator, njoftoi Qendra e Drejtimit të Fluturimeve e Pekinit.
Së paku 16 persona kanë gjetur vdekjen gjatë tre ditëve të fundit p
Agjencia iraniane e lajmeve "Fars" ka raportuar, duke cituar burime anonime të mirëinformuara, se trupat ruse
Anija kozmike kineze "Shenzhou-9" realizoi ankorimin e vet të suksesshëm me modulin eksperimental hapësinor "Tiangong" - "Pallati Qiellor".
Lëshimi i anijes kineze "Shenzhou-9" për praktikimin e ankorimit të pilotuar të aparateve kozmike në orbitë është caktuar për datën 16 qershor. Lëshimi do të bëhet më 18:37 sipas orës lokale.
Arkeologët kinezë kanë zbuluar më shumë se 100 statuja luftëtarë
Në Kinë si rezultat i shirave të fortë me rrebesh humbën jetën 5 persona, më shumë se 690.000 u lënduan. Fundjavën e kaluar fatkeqësia natyrore goditi provincat Jiangxi, Hunan dhe Guizhou në jug-lindje të vendit.
Gjatësia e përgjithshme e Murit të Madh kinez është 21.196 kilometra e 18 metra.
Rusia dhe Kina dolën kundër përdorimit të forcës dhe k
Në Pekin fillon samiti i Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (OBSH). Rusinë e përfaqëson Presidenti Vladimir Putin, i cili ndodhet në Kinë në një vizitë shtetërore.
Kina nisi të nxisë kompanitë perëndimore për nxjerrjen e gazit shist argjilor. Korporata kombëtare kineze e naftës dhe gazit nënshkroi marrëveshjen përkatëse me Royal Dutch Shell. Shell merret me zbulimin dhe nxjerrjen e gazit në provincën Ciçuanj.
Presidenti rus Vladimir Putin dhe Presidenti Hu Jintao nënshkruan gjatë bisedimeve në Pekin një
Autoritetet kineze kanë kërkuar që ambasadat e huaja të mos publikojnë buletinet e tyre mbi ndotjen e ajrit në Pekin.
Në prag të vizitës së tij shtetërore në Kinë dhe samitit të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait në Pekin Presidenti ri Rusisë Vladimir Putin iu drejtua lexuesve të shumëmiliontë të njërës prej gazetave më të respektuara në botë - "Zhenmin zhibao". Ai ndau pikëpamjet dhe vlerësimet e tij mbi perspektivat e partneritetit midis dy vendeve dhe rolin e marrëdhënieve ruso-kineze në botën bashkohore.
Kina dhe Japonia kanë filluar tregtinë e drejtpërdrejtë të valutave pa përdorimin e dollarit. Për më tepër korrodori në të cilin juan dhe yen do të tregtohen është më i gjerë se sa ai i çiftit juan-dollar.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2012
2
3
4
7
8
9
10
12
13
14
16
17
20
21
22
23
24
26
27
30