×
Kina, Maj 2012
Tregtitë direkte bilaterale me monedhat kombëtare të Kinës dhe Japonisë do të fillojnë në Tokio dhe Shangai që nga 1 qershori, deklaroi ditën e martë Ministri i Financave i Japonisë Jun Azumi.
Koreja e Veriut ka gjasa të mos zbatojë embargon e OKB-së për eksportin e
Policia kineze po heton rastet e shitjes së veshëve jo të vërteta të derrit.
Në ngushticën e Tajvanit u ndodh në situatë emergjente anija turistike “Golden Dragon”. Nga bordi i saj u shpëtuan 148 turistë nga Tajvani.
Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov do të niset sot me një vizitë zyrtare në Kinë. Ai do të takohet me homologun e vet kinez Yang Jiechi dhe Zëvendës-kryetarin e Republikës Popullore të Kinës Xi Jinping.
Hungaria do të marrë nga Kina një kredi prej 1 miliard euro për zhvillimin
Aktivisti i verbër kinez i të drejtave të njeriut Chen Gaungcheng u largua nga ambasada amerikane në Pekin, ku u fsheh 6 ditë me radhë pasi ua mbathi këmbëve nga arresti shtëpiak, njoftoi sot Agjencia Xinhua.
Të hënën në mbrëmje Sekretarja Amerikane e Shtetit Hillary Clinton u
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2012
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2012
3
4
5
6
7
8
10
11
12
13
14
17
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
30
31