×
Kina, 2011
Në pesë vitet e ardhshme Kina do të përpunojë 3 raketëmbajt
Sistemi satelitor kinez i navigacionit BeiDou që nga dita e martë do të fillojë ti ofrojë shërbimet e veta konsumatorëve. Tani për tani shfrytëzimi i saj po realizohet në regjim testimi.
Kina testoi me sukses të plotë trenin e aftë që të lëviz
Aeroplanmbajtësja e parë kineze, e cila u ndërtua mbi bazë të ish-kryqëzorit sovjetik “Variag” («Варяг»), përfundoi me sukses etapën e dytë të testeve detare të navigacionit.
Bill Gates - themeluesi i kompanisë “Microsoft” - po zhvillon aktualisht bisedime me Korporatën kombë
Kina nxorri në obitë satelitin e 10-të të sistemit të vet global të
Autoritetet kineze përcaktuan kufirin e ri të varfërisë për banorët e zonave rurale.
Kina realizoi me sukses nxorrjen në obitë të satelitit të sondimit të telekomanduar n
Samiti SHBA-BE, i planifikuar për 28 nëntorin në Uashington, do të bëhet, pa ekzagjerim, moment fatpërcaktues për pjesëmarrësit e tij.
Raketëmbajtësja ruse “Proton-M” do të startojë sot nga kozmodromi “Bajkonur
Ndërhyrja e huaj do të çojë në destabilizimin e situatës jo vetëm në Siri, por dhe në mbarë rajonin në përgjithësi, deklaroi sot Zëvendës minisitri i Jashtëm rus Gennadi Gatillov.
Anija e kozmike e papilotuar kineze “Shenzhou-8”, e cila startoi më 1 nëntor, realizoi ankorimin 2-herësh me modulin laborator “Tyangun-1” në obitë dhe u ul në territorin e Inner Mongolia.
Kina u ofroi shkëmbim udhëheqësve të Bashkimit Evropian. Pekini është
SHBA, Rusia dhe Kina po përpiqen të parandalojnë krijimin e armës bërthamore nga ana e Iranit dhe “do të konsultohen” midis tyre në lidhje më mënyrën më të mirë të arritjes së këtij qëllimi.
Një avion i paidentifikuar u rrëzua në lindje të Republikës Popullore të Kinës, në Provincën Zhejiang, njoftoi sot radio shtetërore kineze.
Koncerni amerikan General Motors nuk do të lejojë kompanitë kineze, që blejnë ish filialet e GM - në rastin konkret prodhuesin suedez të automobilave SAAB - të shfrytëzojnë teknologjitë e tij.
Kina në 4 vitet e ardhshme do të porosisë 80 superçisterna në kuad
Anija e papilotuar kozmike kineze “Shenzhou-8” natën në të gdhirë të së enjtes u ankorua me sukses me modulin “Tiangong-1”. Ky është bashkimi i parë orbital në historinë e vendit i dy aparateve kozmike.
Si të paktën katër persona u vranë dhe më shumë se
Kina lëshoi sot në kozmos anijen e papilotuar kozmike “Shenzhou-8”. Deri në fund
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31