×
Europa, 2011
Projekti i tubacionit të gazit “Nabucco”, i cilësuar si prioritar nga Bashkimi Evropian, i
Gjigandi rus i prodhimit të automobilave “AvtoVAZ”, i cili ia ka hyrë punës
Kompania ruse “Gazprom” planifikon në fillim të vitit të ardhshëm të bëjë njëfarë ulje të çmimeve të gazit që furnizohet në Evropë, tha Kreu i koncernit Aleksei Miller.
Rusia do të kundërshtojë normat e Paketës së Tretë të
Kompania ruse “Gazprom” postoi në bursën e Irlandës dy transhe eurobonosh me
Kina u ofroi shkëmbim udhëheqësve të Bashkimit Evropian. Pekini është
Rusia shprehet e gatshme të ndihmojë Evropën, por vetëm jo nëpërmjet Fondit Evropian të Stabilitetit Financiar (EFSF). Tani për tani për këtë qëllim ekziston një mekanizëm i vetëm i qartë - FMN-ja.
Vënia në shfrytëzim e gazsjellësit “Nord Stream” hapi një
Vënia në veprim e gazsjellësit “Nord Stream” do të forcojë sigurinë energjetike të Evropës, deklaroi Presidenti Rus Dimitri Medvediev në një konferencë për shtyp në Berlin pas bisedimeve me Presidentin federal të RFGJ Christian Wulff.
Ndërtimi i degës së parë të tubacionit të gazit “Nord Stream” (“Rryma Veriore”) me itinerar nga Rusia në Evropë tashmë përfundoi.
Për Rusinë parashikueshmëria në tregjet e energjisë është më
Vendosja e taksës për transaksionet financiare dhe forcimi i ndjeshëm i kë
Emigrantët nga vendet myslimane kërkojnë ndryshimin e flamurit kombëtar të Zvicr
Në Kuvendin e Shqipërisë po zhvillohen beteja të ashpra verbale për plehrat. Partia drejtuese e Kryeministrit Sali Berisha po merret me lobimin e miratimit të ligjit, i cili do ta shndërrojë vendin në përpunuesin kryesor të plehrave evropiane.
Koncerni rus “Gazprom” po merr në konsideratë mundësinë e ndërtimit
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31