×
arti, 2012
Qendra e famshme ruse në gjithë botën e miniaturave të pikturuara me llak në fshatin Paleh të rajonit Ivanovo do të marrë një ndërtesë të re për muzeun e vet. Kompleksi ekspozues do të konstruktohet në stilin e shekullit të XIX-të. Në gjashtë salla të mëdha do të vendosen të gjitha kryeveprat që nuk janë ekspozuar më parë për publikun e gjerë.
Piktorja dhe shkencëtarja skoceze Keti Paterson në krijimet e veta demonstron në mënyrë evidente ndërlidhurinë midis dukurive të ndryshme natyrore, që shfaqen në skajet më të humbura të planetit. Për të u fol për herë të parë në vitin 2007, kur ishte akoma një aspirante e Shkollës Londineze të Arteve Sleid dhe zhvilloi një audio-projekt, që bënte të mundur për këdo që dëshironte të “mbante vesh” shkrirjen e akullnajës islandeze Vatnajokudël, më e madhja në Europë.
Kritikët italianë të artit gjetën rreth 100 vizatime dhe disa piktura të panjohura më parë të Michelangelo Merisi de Caravaggio. Siç njofton Agjencia ANSA, veprat janë krijuar në vitet 1584-1588, kur piktori i ri mësonte për pikturë në Milano.
Një vizatim i panjohur më parë i Rembrandt-it u zbulua në papafingon e shtëpisë së tij nga një banor i fshatrave skoceze.
Tablloja e piktorit François Dubois, e cila iu dhurua nga Napoleoni Carit rus Aleksandër I dhe që për një kohë të gjatë konsiderohej si e humbur, iu paraqit me gjithë bukurinë e vet publikut në Fshatin Perandorak nën Shën Petersburg (Tsarskoye Selo - rus. Царское Село).
Louvre i paraqet audiencës pikturën "Madonna dhe Fëmija me Shën Anne" të Leonardo da Vinçi. Kjo e fundit, siç supozohet, një nga punët më të mëdha të Leonardo-s, e cila ka qenë për një vit e gjysmë në restaurim, ka shkaktuar shumë polemika dhe madje edhe skandale.
Piktorët rusë po zhvillojnë polemikë me Maleviçin dhe përpiqen t
Agjencia ITAR-TASS njofton se “Sotheby-s” ka nxjerrë në ankand variantin e vetëm, që mbetet në pronësi private, të tabllosë së famshme të piktorit ekspresionist norvegjez “Klithma” (“Scream”) Edvard Munch.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2012
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2012
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31