×
baleti

Dënim me 6 vjet izolim në koloni penale të regjimit të rreptë - i tillë është verdikti (aktgjykimi) i gjykatës së qytetit të Moskës për Pavell Dmitriçenko - solistin e trupës së baletit të Teatrit Bolshoi. Ai është njohur si porositës i krimit të bujshëm - sulmit mbi Udhëheqësin artistik të trupës së baletit, Sergei Filin.

Artisti Mihaill Shemiakin, i cili ka vënë në skenë disa nga baletet e Teatrit Mariinskij në Shën Petersburg, vendosi të hedhë në gjyq Udhëheqësin artistik të teatrit, Valeri Gergiev, për mospagim të honorareve.

Teatri Bolshoi në Moskë po shfaq premierën ruse të baletit "Onegin".

Teatri Mariinskij sot për herë të parë në botë do të realizojë transmetimin në format 3D të baletit "Liqeni i Mjelmave". Shfaqen mund ta shohin spektatorët e më shumë se 1.500 kinemave në 50 vende.
Në verilindje të Moskës u grabit shtëpia e ish-Prima balerinës të Teatrit Bolshoi, Anastasia Volloçkova.
"Rudolf Nureyev: Demoni rebel" - kështu titullohet filmi i ri kushtuar balerinit dhe koreografit të famshëm rus, premiera e të cilit u shfaq në Shën Petersburg. Fimi dokumentar me dy seri u xhirua me rastin e 75-vjetorit të lindjes së Rudolf Nureyev, i cili do të kremtohet më 17 mars.
Më 24 dhe 25 dhjetor Teatri i famshëm i Baletit i Boris Eifman në qytetin Shën Petersburg do të shfaqë në kryeqytetin verior të Rusisë spektaklin - "Rodin", një balet ky kushtuar skulptorit gjenial francez. Këtë vit kolektivi artistik kremtoi 35-vjetorin e krijimit të trupës së baletit.
Premiera e baletit "Arrëthyesi", i cili u shkrua nga Pjotër Çajkovski (Peter Tchaikovsky) me
Presidenti i SHBA-së Barack Obama ditën e dielë organizoi një pritje në nder të balerinës ruse Natalia Makarova dhe fituesve të tjerë të çmimeve të Qendrës Kennedy (angl.
Nga Moska po starton projekti evropian i quajtur «QUEEN - THE BALLET». Gjatë një viti ai do t’i prezantojë publikut të vendeve të ndryshme të botës baletin "Kërcimet e Engjëjve". Spektakli është krijuar nga artistët rusë në bazë të muzikës së grupit të famshëm, legjendar britanik “Queen”. Premiera botërore e tij është planifikuar për datën 17 tetor.
Teatri Bolshoi i Moskës bëri të ditur listën e spektakleve të
Me premierën e baletit “Anna Karenina”, vënë në skenë sipas motiveve të romanit me të njëjtin titull të Lev Tolstoi-t, në Metropolitan Opera filloi turneu e vet Trupa e Teatrit Mariinski të Shën Petersburgut.
Në Londër me sukses të madh u dha koncerti gala i Teatrit Bolshoi, kushtuar balerinës së famshme ruse Galina Ulanova. Pikërisht në kryeqytetin britanik 55 vjet më parë, pas hapjes së spektaklit “Romeo dhe Julieta”, balerina fitoi famë botërore.
Festivali ndërkombëtar i artit të baletit me emët Rudolf  Nureev do të jepet në Ufa nga 8 deri në 16 qeshor. Festivali do të hapet me primierën e spektaklit “7 bukuroshet” e kompozitorit azerbajxhanas Kar Karaev.
“Baleti do të ndihmojë Japoninë”, nën një devizë të tillë do të zhvillohet më 8 maj koncerti gala në Berlin.
Në Teatrin Bolshoi të Moskës më 24 prill do të vihet në skenë premiera e baletit sipas romanit të Honore de Balzak “Iluzionet e humbura” me muzikë të kompozitorit bashkëkohor rus Leonid Desiatnikov.
Koreografia klasike dhe moderne figurojnë pranë e pranë në afishen e Festivalit ndërkombëtar të baletit “Mariinskij”, i cili këtë vit do të zhvillohet për të 11 herë në Shën Petersburg.
Videot unikale të “Baletit rus” të Sergei Diagilievit u gjendën në arkivin e gjykatës britanike British Pathe.
Në skenën e Teatrit Bolshoi të Moskës sot do të jepet premiera e tre baleteve me nga një akt-kryevepra të korografisë botërore të shekullit të XX-të. Ndër to është puna e skenaristit më radikal bashkëkohor William Forsythe.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31