×
arma bërthamore, Qershor 2013
Imazhet e reja satelitore dëshmojnë mbi zhvillimin e punëve nëntokësore në poligonin Punggye-ri në verilindje të Koresë së Veriut, njoftuan ekspertët nga Instituti amerikano-korean Johns Hopkins.
Çështjen e reduktimit të armatimeve bërthamore duhet ta diskutojnë jo vetëm Rusia dhe SHBA, por dhe të gjitha vendet që posejdojnë armë të tilla. Kjo është deklaruar nga Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergei Lavrov, në Forumin e 17-të Ekonomik Ndërkombëtar të Shën Petersburgut.
Autoritetet franceze aktualisht nuk kanë ndërmend të reduktojnë arsenalin e tyre bërthamor, deklaroi të premten Ministri francez i Mbrojtjes, Jean-Yves Le Drian, në On Air e Radiostacionit "France Info". "Barack Obama i propozon Rusisë reduktimin e përbashkët të armatimeve bërthamore.
Qeveria e Japonisë ka përkrahur sot propozimin e Presidentit amerikan Barack Obama mbi reduktimin me 1/3 të rezervave të armatimeve strategjike bërthamore.
Rusia nuk do të tolerojë shkeljen e balancës së frenimit strategjik, reduktimin e efektivitetit të forcave të veta bërthamore, deklaroi Presidenti rus Vladimir Putin.
Presidenti amerikan Barack Obama gjatë fjalimit të tij në Berlin propozoi reduktimin e 1/3 së
Presidenti i SHBA-së Barack Obama ka ndërmend t’i propozojë Rusisë reduktimin e
Ish-Kryeministri i Holandës, Ruud Lubers, konfirmoi zërat që qarkullojnë rreth faktit se në territorin e vendit ruhen armë bërthamore. Lubbers tha se 22 mbushje bërthamore janë të vendosura në depot e bazës ushtarake ajrore Volkel.
Autoritetet franceze kanë në dispozicion prova faktike të asaj se gjatë konfliktit sirian është përdorur disa herë gazi neuro-paralitik Sarin, deklaroi të martën para gazetarëve Kreu i Ministrisë së Jashtme franceze, Laurent Fabius.
Raporti i ri i Stockhom International Peace Research Institute (SIPRI) konfirmon se Izraeli ka në dispozicion 80 mbushje bërthamore.
Bisedimet 6-palëshe nuk do të rifillojnë për sa kohë që Koreja e Veriut nuk do të ndryshojë kursin e saj për realizimin e programit në lidhje me zhvillimin e armës bërthamore.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
17
18
22
23
24
25
27
28
29
30